Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 1 października 2014 r., sygn. II SA/Gd 300/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Sędzia NSA Krzysztof Ziółkowski Protokolant Sekretarz sądowy Izabela Adamowicz po rozpoznaniu w dniu 1 października 2014 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi A. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 4 października 2013 r., nr [...] w przedmiocie usunięcia odpadów 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego A. J. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wójt Gminy [...] - decyzją z dnia 26 sierpnia 2013 r., nr [...], wydaną po rozpatrzeniu wniosku A. J., na podstawie art. 26 ust. 1 i 2 oraz art. 27 ust. 8 i 9 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, odmówił nakazania usunięcia odpadów w postaci ziemi nawiezionej na działkach nr [...] i [...] w N.

Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie organ wyjaśnił, że A. J. domagał się likwidacji nielegalnego składowiska odpadów w postaci ziemi nawiezionej na działkach nr [...] i nr [...] w N. Organ stwierdził, że D. R. przyjęła od przedsiębiorcy prowadzącego roboty ziemne odpady ziemi, które sklasyfikowane zostały pod kodami 17 05 04 i 20 02 02 - gleba i ziemia, w tym kamienie. Wyjaśnił też, że odpady gleby i ziemi - zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku, mogą być wykorzystywane na własne potrzeby przez osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami, tj. do utwardzania powierzchni po rozkruszeniu, jeżeli jest to konieczne do wykorzystania odpadów, oraz z zachowaniem przepisów odrębnych, w szczególności przepisów prawa wodnego i prawa budowlanego.

Organ, mając na uwadze przepisy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 21 marca 2006 r. w sprawie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów poza instalacjami i urządzeniami uznał, że zastosowanie tego rodzaju odpadów jest możliwe do utwardzania powierzchni terenów, do których posiadacz ma tytuł prawny, z tym że utwardzanie to nie powinno zakłócać stanu wody na gruncie, zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00