Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 września 2014 r., sygn. VII SA/Wa 857/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Groński, , Sędzia WSA Tadeusz Nowak, Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka (spr)., Protokolant spec. Katarzyna Ławnik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 września 2014 r. sprawy ze skargi M. W., D. W. i B.Z. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia (...) marca 2014 r., znak: (...) w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego skargę oddala

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] marca 2014 r. znak [...] Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, na podstawie art. 138 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267) - po rozpatrzeniu odwołania B. Ż., M. W. oraz D. W. od decyzji Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2013 r. Nr [...], odmawiającej stwierdzenia, z urzędu, nieważności decyzji Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] listopada 2012 r. Nr [...], zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej Spółdzielni Mieszkaniowej "[...]" pozwolenia na wykonanie robót budowlanych polegających na montażu drzwi przeciwpożarowych do mieszkań, piwnic i pomieszczeń gospodarczych oraz montażu instalacji oddymiania i sygnalizacji pożaru w budynku mieszkalnym wielorodzinnym przy ul. [...] w [...] - umorzył postępowanie odwoławcze.

Organ zwrócił uwagę, że z treści art. 127 § 1 Kpa wynika, iż uprawnionym do skutecznego kwestionowania decyzji w trybie odwoławczym jest wyłącznie podmiot, któremu przysługuje przymiot strony danego postępowania, w postępowaniu w sprawie dotyczącej decyzji o pozwoleniu na budowę przymiot strony bada się zaś w oparciu o przepis art. 28 ust. 2 Prawa budowlanego.

Wskazał, że odwołujący się dysponują spółdzielczym własnościowym prawem do lokali mieszkalnych nr [...] (M. W.), nr [...] (D. W.) oraz nr [...] (B. Ż.), usytuowanych w pionie środkowym klatki nr [...] w budynku przy ul. [...]. Podkreślił, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym, ograniczonym prawem rzeczowym (co wynika z art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych), nie obejmuje ani współwłasności części budynku przeznaczonych do wspólnego korzystania, ani współwłasności bądź współużytkowania wieczystego gruntu, na którym znajduje się budynek, jego przedmiotem jest sam lokal. Podniósł, że w piśmiennictwie i w orzecznictwie wskazuje się, że podmiot, któremu przysługują jedynie uprawnienia wynikające z ograniczonego prawa rzeczowego posiada wyłącznie interes faktyczny wywiedziony z tegoż prawa, nie zaś interes prawny, gdyż nie należy do kręgu podmiotów wymienionych w art. 28 ust. 2 Prawa budowlanego. W opinii Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego odmienny pogląd byłby sprzeczny z założeniem racjonalnego ustawodawcy. Organ wskazał, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zostało wprowadzone do porządku prawnego z dniem 15 stycznia 2003 r., zatem było znane prawodawcy w momencie wprowadzenia zmiany w art. 28 Prawa budowlanego, polegającej na dodaniu ust. 2. W ocenie organu legislator świadomie pominął spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w katalogu tytułów prawnych pozwalających przyznać przymiot strony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00