Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 września 2014 r., sygn. III SA/Wa 1914/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz, Protokolant starszy referent Iwona Choińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 września 2014 r. sprawy ze skargi M. Spółka z o.o. [...] Spółka komandytowa z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 11 października 2010 r. nr IPPP1-443-724/10-4/MP w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
I. Stan sprawy przedstawia się następująco:
1. M. sp. z o.o. sp. komandytowa w W. (dalej zwana: "Spółką") zwróciła się do Ministra Finansów w wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług (dalej zwany: "VAT"), pytając czy w świetle przepisów Dyrektywy VAT jest uprawniona do odliczenia VAT od nabytych towarów i usług wykorzystywanych na potrzeby świadczonych usług szkoleniowych.
Spółka w stanie faktycznym wskazała, że jest organizatorem specjalistycznych szkoleń i konferencji; oferuje szerokie spektrum szkoleń i kursów w zakresie podatków, rachunkowości, finansów, kadr i płac, controllingu, zarządzania strategicznego oraz rozwoju kompetencji zawodowych i osobistych; w zakresie działalności organizuje szkolenia otwarte, branżowe, budżetowe i zamknięte, korzystając z zewnętrznych wykładowców. Konferencje i szkolenia są organizowane w ramach działalności gospodarczej, której celem jest regularne osiąganie zysku. Spółka nie jest wpisana do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.).
W ocenie Spółki, świadczone przez nią usługi polegające na organizacji szkoleń, których celem jest podniesienie kwalifikacji uczestników w danej dziadzinie, winny być zaklasyfikowane w ramach grupy PKWiU 80.42.20 - 00.00 "Usługi w zakresie pozostałych form kształcenia". Spółka, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej zwana: "u.p.t.u.") w związku z poz. 7 załącznika nr 4 do u.p.t.u., wobec świadczonych usług szkoleniowych stosuje zwolnienie od VAT, które jest niezgodne z Dyrektywą VAT. W świetle Dyrektywy VAT usługi szkoleniowe świadczone w warunkach i na zasadach, na jakich świadczy je Spółka, winny podlegać opodatkowaniu VAT. Skoro więc usługi świadczone przez Spółkę nie mogą korzystać że zwolnienia od VAT w świetle Dyrektywy VAT, Spółka jest uprawniona do odliczenia VAT naliczonego od towarów i usług nabywanych w związku ze świadczeniem usług szkoleniowych. W świetle u.p.t.u. wszelkie usługi szkoleniowe sklasyfikowane w ramach kodu PKWiU 80 "Usługi w zakresie edukacji", podlegają zwolnieniu od VAT. Potwierdza to stanowisko organów interpretujących oraz NSA (np. wyrok z 8 lipca 2009r. sygn. akt I FSK 1244/08). Zwolnienie przewidziane w poz. 7 załącznika nr 4 do u.p.t.u. ma charakter przedmiotowy, nie ma więc znaczenia status podmiotu oraz cel, którym kieruje się podmiot świadczący te usługi.