Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 23 września 2014 r., sygn. I SA/Rz 612/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Jacek Surmacz Sędziowie WSA Małgorzata Niedobylska WSA Jarosław Szaro / spr./ Protokolant sekr. sąd. Eliza Kaplita-Wójcik po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 września 2014r. sprawy ze skargi "A" S.A. z siedzibą w Ł. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2014r. nr [...] w przedmiocie stanowiska wierzyciela co do zarzutów zgłoszonych w postępowaniu egzekucyjnym 1) uchyla zaskarżone postanowienie, 2) określa, że postanowienie wymienione w pkt. 1) nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku, 3) zasądza od Samorządowego Kolegium na rzecz strony skarżącej "A" S.A. z siedzibą w Ł. kwotę 100 (słownie: sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi P. S.A. z siedzibą w Ł. (dalej Spółka lub Skarżąca) jest postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2014 r., nr [...], utrzymujące w mocy postanowienie Burmistrza Miasta
z dnia [...] marca 2014 r., nr [...] o uznaniu zarzutów zobowiązanego za nieuzasadnione.
Jak wynika z akt sprawy, Spółka w deklaracji na podatek od nieruchomości za 2012 r. i w złożonej następnie korekcie wykazała łączną kwotę podatku w wysokości 908.001 zł.
W dniu 6 grudnia 2012 r. Burmistrz Miasta wystawił tytuły wykonawcze nr [...] dotyczące rat podatku od nieruchomości za lipiec, sierpień, wrzesień, październik i za listopad 2012 r.
W dniu 20 grudnia 2012 r. Spółka wniosła zarzuty w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej, wnosząc o umorzenie postępowania egzekucyjnego
i wstrzymanie czynności egzekucyjnych do czasu rozpatrzenia zarzutów. Uzasadniając zarzuty Spółka wyjaśniła, że jest jedną z sześciu spółek grupy B. w Polsce. Spółką matką jest francuska spółka B. S.A. W 2006 r. spółka matka wyemitowała obligacje o wartości 350 min euro, które zostały poręczone przez polskie spółki córki. Z uwagi na złożone przez wierzycieli żądanie wcześniejszej spłaty zobowiązań z tego tytułu, spółka matka i sześć polskich spółek córek, złożyło we francuskim sądzie gospodarczym wniosek o objęcie ich postępowaniem ochronnym tzw. sauvegarde. Objęcie tym postępowaniem również Spółki P. wynikało z faktu, że we Francji znajduje się główny ośrodek zarządzania grupą (COMI). W wyniku komplikacji związanych ze spłatą zobowiązań, w dniu 3 lipca 2012 r. Sąd Gospodarczy w D. orzekł o zmianie charakteru postępowania upadłościowego dotyczących m.in. Spółki i wszczął wobec niej postępowanie naprawcze (redressement juduciaire). Z chwilą wszczęcia takiego postępowania Spółka ma zakaz spłaty zobowiązań, które odnoszą się do okresu sprzed wszczęcia postępowania. Zakaz ten odnosi się również do zobowiązań publicznoprawnych a ewentualna spłata może być uznana za bezskuteczną. W związku z powyższym Spółka podniosła, że jest zobowiązana wstrzymać się ze spłatą zobowiązań powstałych przed dniem 3 lipca 2012 r. nawet jeśli termin płatności tych zobowiązań przypadał po tej dacie. W ocenie spółki spłata rat podatku od nieruchomości należnych od lipca 2012 r. byłaby równoznaczna z naruszeniem ww. orzeczenia Sądu Gospodarczego w D. Uzasadniając przyjęte stanowisko Spółka argumentowała, że zobowiązanie podatkowe od nieruchomości w jej przypadku powstaje z mocy prawa a rewersem tego zobowiązania jest powstanie po stronie uprawnionego wierzytelności. Przewidziane w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r. poz. 849) - dalej u.p.o.l. terminy płatności poszczególnych rat podatku nie statuują kolejnych wierzytelności, lecz tylko określają termin uregulowania prawem określonych części wierzytelności powstałej z mocy prawa wcześniej. Spółka swoją argumentację poparła wyrokiem WSA w Lublinie, sygn. akt I SA/Lu 567/10.