Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 11 września 2014 r., sygn. I SA/Rz 527/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Maria Serafin-Kosowska Sędziowie NSA Jacek Surmacz WSA Kazimierz Włoch / spr./ Protokolant sekr. sąd. Eliza Kaplita-Wójcik po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 września 2014r. sprawy ze skargi W. B. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2014r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych - oddala skargę -
Uzasadnienie
Indywidualną interpretacją z dnia [...] lutego 2014r. nr [...] Minister Finansów uznał za nieprawidłowe stanowisko podatnika przedstawione we wniosku o udzielenie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 27 listopada 2013 r. w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów uzyskanych od pracodawcy norweskiego w okresie szkolenia odbywanego w Polsce.
We wniosku o udzielenie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego złożonym w organie w dniu 3 grudnia 2013r. wnioskodawca przedstawił zdarzenie przyszłe stwierdzając, iż jako osoba zamieszkująca w Polsce, ma zamiar zawrzeć umowę z pracodawcą mającym siedzibę zarządu w Norwegii. Umowa ta ma zakładać, że przed rozpoczęciem pracy, wnioskodawca przystąpi do szkolenia z języka norweskiego, którego ukończenie na odpowiednim poziomie zaawansowania zagwarantuje mu dalsze zatrudnienie. Umowa ma nie przewidywać, jakiego rodzaju statek będzie miejscem wykonywania pracy oraz nie precyzować, czy jednostka będzie zarejestrowana w Norweskim Międzynarodowym Rejestrze Statków (NIS). Kolejne zlecenia będą mogły być wykonywane zarówno na statkach zarejestrowanych w NIS, jak i niepodlegających rejestracji. Wnioskodawca nie ma informacji, czy umowa będzie stanowić, że zatrudnienie obejmuje także pracę w zakresie działalności w morskiej strefie przybrzeżnej. Pracodawca norweski prowadzi działalność z zakresu transportu międzynarodowego. Kurs językowy jest koniecznym warunkiem wykonywania pracy i pozostaje w ścisłym związku z wykonywaniem pracy najemnej na pokładzie statku. Umowa o pracę ma stanowić, że okres zatrudnienia rozpocznie się z dniem przystąpienia do szkolenia z języka norweskiego. W okresie pobierania kursu językowego w Polsce pracodawca zapewni wnioskodawcy miesięczne wynagrodzenie. Koszt szkolenia pokrywa pracodawca zagraniczny, natomiast koszty zakwaterowania, podróży i wyżywienia będą pokrywane przez wnioskodawcę. Przewidywany czas trwania szkolenia to 12 tygodni.