Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 16 września 2014 r., sygn. I SA/Gd 448/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Kwarcińska, Sędziowie Sędzia NSA Sławomir Kozik (spr.), Sędzia NSA Alicja Stępień, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Dorota Zawiślińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 września 2014 r. sprawy ze skargi B.R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 14 stycznia 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem złożonym w dniu 17 października 2013 r. B.R. wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego.

Przedstawiając stan faktyczny, wnioskodawczyni podała, że w 2003 r. jako jedna z osób uprawnionych, złożyła wniosek do właściwego organu o zwrot części nieruchomości, wywłaszczonej w 1979 r., na podstawie przepisów ustawy o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości. Uprawnienie wnioskodawczyni do wystąpienia z ww. wnioskiem wynikało z faktu, że jest ona jednym z następców prawnych zmarłych spadkobierców wywłaszczonego właściciela, tj. swojej matki i babki. Działka, której dotyczył wniosek, zwrócona została wnioskodawczyni i drugiej z uprawnionych osób na mocy ostatecznej decyzji właściwego wojewody z dnia 24 lipca 2013 r., wydanej na podstawie art. 136 i 137 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2010 r. nr 102, poz. 651 ze zm., dalej jako "u.g.n.").

W świetle powyższego wnioskodawczyni zadała pytanie, po pierwsze, czy w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn z samego faktu nabycia spadku po osobie uprawnionej do żądania zwrotu wywłaszczonej nieruchomości, potwierdzonego prawomocnym postanowieniem sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo aktem poświadczenia dziedziczenia, powstaje obowiązek podatkowy z tytułu nabycia prawa majątkowego (roszczenia o zwrot) w drodze spadkobrania. Po wtóre, czy w omawianej sprawie obowiązek podatkowy spadkobiercy powstaje z chwilą złożenie wniosku z roszczeniem o zwrot wywłaszczonej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00