Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 28 sierpnia 2014 r., sygn. II SA/Sz 1110/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska, Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz,, Sędzia NSA Elżbieta Makowska (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Skrzetuska-Gajos, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 28 sierpnia 2014 r. sprawy ze skargi M. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania I. uchyla zaskarżone postanowienie, II. stwierdza, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. nr [...], wydaną z upoważnienia Burmistrza Miasta, po rozpatrzeniu wniosku M. K. z dnia [...] r., został jej przyznany dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem [...] urodzonym [...] r., w okresie korzystania z urlopu wychowawczego od [...] r. do [...] r. Decyzja ta została doręczona stronie w dniu 21 marca 2013 r.
W odwołaniu z dnia [...] r., które wpłynęło do organu I instancji w dniu 5 kwietnia 2013 r., wnioskodawczyni wniosła o wypłacenie jej zaległego zasiłku na syna [...] w czasie, kiedy pobierała zasiłek wychowawczy tylko na jedno dziecko, syna [...]. Odwołująca się wyjaśniła, że po urodzeniu syna B. K. tylko częściowo wykorzystała przysługujący jej zasiłek wychowawczy, ponieważ w trakcie pobierania tego zasiłku, w dniu [...] r., urodziła drugiego syna K. K. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego na młodszego syna złożyła w organie I instancji wniosek o przyznanie jej pozostałego okresu zasiłku wychowawczego na syna B. i nowego zasiłku na syna K. Jednak została poinformowana przez pracownika organu, że nie może pobierać jednocześnie dwóch zasiłków wychowawczych, że najpierw należy wykorzystać zasiłek wychowawczy na dziecko które aktualnie jest najmłodsze, a po wykorzystaniu zasiłku wychowawczego na syna K., dopiero wykorzystać należny i nie wykorzystany jeszcze okres urlopu wychowawczego na starsze dziecko. Skarżąca postąpiła zgodnie z otrzymanymi wskazówkami, jednak z decyzji z dnia [...] r. wynika, że została wprowadzona w błąd i nie może wykorzystać w pełni należnego jej okresu zasiłku wychowawczego, z uwagi na to, że dziecko kończy [...] r. czwarty rok życia, co jest podstawą do skrócenia okresu zasiłkowego podczas urlopu wychowawczego. Zatem z powodu błędnej informacji uzyskanej od pracownika organu, odwołująca się nie otrzymała należnego jej jednocześnie na dwoje dzieci zasiłku wychowawczego.