Postanowienie WSA we Wrocławiu z dnia 31 lipca 2014 r., sygn. IV SA/Wr 400/14
Straż graniczna; Odrzucenie skargi
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Julia Szczygielska po rozpoznaniu w dniu 31 lipca 2014 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi K. K. na decyzję Komendanta Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej w K. z dnia [...]Nr [...] w przedmiocie urlopu dodatkowego z tytułu pełnienia służby w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia postanawia: odrzucić skargę.
Uzasadnienie
W dniu 24 kwietnia 2014r. K. K. wniósł bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. pismo zatytułowane : "Skarga na czynności Komendanta S. Oddziału Straży Granicznej w K.".
W skardze tej skarżący wyjaśnił, że jest funkcjonariuszem Placówki Straży Granicznej we W. - S.. We wrześniu 2013 roku skierował do Komendanta S. Oddziału Straży Granicznej w K. wniosek o przyznanie urlopu dodatkowego z tytułu pełnienia od 1 maja 2012r. służby w warunkach szczególnie uciążliwych ( §13 ust. 1 pkt 1 lit. f i ust. 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 czerwca 2002r. w sprawie urlopów funkcjonariuszy Straży Granicznej). Komendant S.O.S.G. w K. odmówił skarżącemu udzielenia tego urlopu wskazując jako podstawę odmowy brak formalnego udokumentowania przez przełożonych warunków służby skarżącego oraz nieobecność skarżącego w służbie powyżej trzech miesięcy. Stanowisko to - pomimo uzupełnienia braków formalnych przez przełożonych skarżącego, zostało podtrzymane przez Komendanta N. Oddziału Straży Granicznej w K.O. - następcę prawnego zlikwidowanego S. Oddziału Straży Granicznej.
Skarżący podkreślił, że na przedmiotową odmowę (czynność) Komendanta S.O.S.G. w K., złożył skargę do Komendanta Głównego Straży Granicznej. Następnie z uwagi na jej nieuwzględnienie (pismo [...]), wniósł skargę do Ministra Spraw Wewnętrznych, który również uznał skargę za bezzasadną (pismo [...] doręczone skarżącemu 31 marca 2014r.).