Wyrok WSA w Opolu z dnia 9 lipca 2014 r., sygn. I SA/Op 403/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Gocki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Teresa Cisyk Sędzia NSA Jerzy Krupiński Protokolant st. inspektor sądowy Iwona Bergiel po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 lipca 2014 r. sprawy ze skargi A S.A. w W. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia 24 lutego 2014 r., nr [...] w przedmiocie pozostawienia odwołania od decyzji w sprawie odmowy nadpłaty w podatku akcyzowym za sierpień 2010 r. bez rozpatrzenia I. uchyla zaskarżone postanowienie, II. określa, że zaskarżone postanowienie nie może być wykonane, III. zasądza do Dyrektora Izby Celnej w Opolu na rzecz skarżącej kwotę 357,00 zł ( słownie: trzysta pięćdziesiąt siedem złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. Przedmiotem skargi jest, wydane na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 i art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.- /dalej O.p./) , postanowienie Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia z dnia 24 lutego 2014 r., utrzymujące w mocy własne postanowienie z dnia 16 września 2013r. o pozostawieniu bez rozpoznania odwołania "A" S.A. w W. (dalej skarżąca, Spółka) od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w Opolu z dnia 08 kwietnia 2011 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym za sierpień 2010 r.
2. Dotychczasowy przebieg sprawy:
2.1. Pismem z dnia 7 grudnia 2010 r. "A" S.A. w W. (dalej skarżąca, Spółka) wniosła do Naczelnika Urzędu Celnego w Opolu o stwierdzenie, na podstawie art. 81, art. 75 § 2 pkt 1 lit a w związku z § 3 O.p., nadpłaty w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące od lutego do września 2010 r. i dokonanie jej zwrotu na wskazany rachunek bankowy. Do wniosku załączono korekty deklaracji AKC-4 za poszczególne okresy rozliczeniowe, w tym za miesiąc sierpień 2010 r., będący przedmiotem niniejszej sprawy.
We wniosku o stwierdzenie nadpłaty Spółka wskazała, że jest podmiotem prowadzącym działalność w zakresie produkcji bioetanolu, który jest zużywany jako komponent do produkcji paliw. Spółka sprzedaje część wyprodukowanego bioetanolu do kontrahentów z innych państw członkowskich UE (m.in. z Niemiec oraz Holandii), a w wyniku jego przemieszczenia oraz rozładunku powstają różnice pomiędzy ilością wyrobów odnotowaną na dokumencie ADT jako ilość wyrobów akcyzowych wyprowadzona ze składu podatkowego, a ilością wyrobów, która została potwierdzona na dokumencie ADT jako odebrana przez kontrahenta.