Postanowienie WSA we Wrocławiu z dnia 16 czerwca 2014 r., sygn. I SA/Wr 1602/14
Wstrzymanie wykonania aktu
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Borońska po rozpoznaniu w dniu 16 czerwca 2014 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi A Spółki z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2010 rok postanawia: odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.
Uzasadnienie
W piśmie procesowym z dnia [...]r. skarżąca spółka wniosła o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji, którą Samorządowe Kolegium Odwoławcze w J.- po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Burmistrza N. z dnia [...]r. nr [...]określającej zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości za 2010 rok w kwocie 93.115,66 zł - utrzymał w mocy decyzję organu podatkowego pierwszej instancji.
W uzasadnieniu wniosku skarżąca spółka podniosła, że egzekucja łącznej kwoty wynikającej zarówno z zaskarżonej decyzji, jak i pozostałych trzech decyzji (750.256 zł), może doprowadzić do nieodwracalnych lub trudnych do odwrócenia następstw oraz wyrządzenia jej znacznej szkody. Skarżąca spółka wyjaśniła, że działa w branży ochrony środowiska i wytwarza produkty według indywidualnych zamówień. Zamówienia te wpływają na bieżąco i z krótkotrwałym (kilka tygodni) czasem realizacji, zaś przedpłaty zamawiających nie przekraczają 30% wartości zamówienia. Przy czym skarżąca spółka musi posiadać w stałej dyspozycji środki finansowe na udział materiałów zakupowych, który stanowi 50-80 % wartości zamówienia. Rozliczenie tych zakupów następuje bowiem po wykonaniu zamówienia i wystawienia faktury sprzedaży. Skarżąca spółka wskazała, że jej średniomiesięczna sprzedaż wynosi około 450.000 euro (ok. 1.800.000 zł), a wskaźnik osiąganego zysku wynosi średnio 10 %. Mając zaś na uwadze specyfikę prowadzonej działalności (na zamówienie klienta) uzyskanie kredytu bankowego jest bardzo trudne, bowiem nie można określić danych żądanych przez banki, określających wartość i czas otrzymania przyszłych zamówień. Zważywszy nadto na istniejące procedury bankowe (czas ich trwania), skarżąca spółka nie może pozwolić sobie na oczekiwanie. Musi w każdej chwili, na bieżąco dysponować środkami pieniężnymi dla wykonania krótkoterminowych, składanych z dnia na dzień zamówień. Skarżąca spółka dodała, że aktualnie dysponuje kwotą 250.000 euro (ok. 1.000.000 zł), jednakże spłaca dwa kredyty inwestycyjne - do spłaty w miesiącu czerwcu jest łącznie 145.000 euro (ok. 600.000 zł). Ponadto ponosi inne koszty działalności. W ocenie skarżącej spółki, egzekucja z jej rachunku bankowego uniemożliwi realizowanie przyjętych zamówień o wartości około 1.900.000 zł, co doprowadzi do utraty klientów, obciążenia karami umownymi za niewywiązanie się z zawartych umów, a w konsekwencji do utraty płynności finansowej i zagrożenia upadłością.