Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 czerwca 2014 r., sygn. III SA/Wa 501/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alojzy Skrodzki (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Jarosław Trelka, sędzia WSA Anna Wesołowska, Protokolant starszy referent Iwona Choińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 czerwca 2014 r. sprawy ze skargi P. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz P. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną Minister Finansów uznał za nieprawidłowe stanowisko P. sp. z o.o. z siedzibą w W. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

Występując z wnioskiem o wydanie tej interpretacji Skarżąca podała, że zamierza nabyć od swoich udziałowców własne udziały w celu ich umorzenia lub umorzyć je przymusowo. Nastąpi to w drodze umorzenia za wynagrodzeniem. Wynagrodzenie dla udziałowców nastąpi w formie niepieniężnej tj. Skarżąca przekaże tytułem wynagrodzenia za umorzone udziały składniki majątkowe, stanowiące jej majątek, np. środki trwałe, wartości niematerialne i prawne lub udziały i papiery wartościowe lub wierzytelności. Wartość wynagrodzenia za umarzane udziały zostanie ustalona na poziomie nie wyższym niż wartość rynkowa umarzanych udziałów. Możliwe, że Skarżąca w przyszłości ulegnie likwidacji i ww. składniki majątkowe, pozostałe po zaspokojeniu wierzycieli, będą wydane przez likwidatora udziałowcom tytułem udziału w nadwyżce likwidacyjnej, a także, że w przyszłości przekaże tytułem dywidendy składniki majątkowe; będzie to tzw. dywidenda rzeczowa lub inaczej dywidenda niepieniężna. Dodatkowo Skarżąca wskazała, że wcześniej została wydana na jej rzecz indywidualna interpretacja z 15 stycznia 2010 r., w której przedstawione przez nią stanowisko uznano za nieprawidłowe. Podzielono jej stanowisko, że przekazanie udziałowcom składników majątkowych jako udziału w nadwyżce likwidacyjnej nie spowoduje powstania przychodu po stronie Skarżącej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00