Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 czerwca 2014 r., sygn. V SA/Wa 2152/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Beata Krajewska, Sędzia WSA Beata Blankiewicz-Wóltańska (spr.), Sędzia WSA Dorota Mydłowska, Protokolant referent stażysta Katarzyna Smaga, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 czerwca 2014 r. sprawy ze skargi B. Sp. z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie określenia obowiązku zapłaty opłaty paliwowej oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem postępowania toczącego się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie jest skarga B. Sp. z o.o. z siedzibą w O. (dalej jako Skarżący, Podatnik), na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. nr [...] z dnia [...] lipca 2013 r., utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w C. z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] określającą obowiązek zapłaty opłaty paliwowej za styczeń, luty, marzec i kwiecień 2004 r.

Przedmiotowe decyzje zapadły w następującym stanie faktycznym:

Decyzją nr [...] z dnia [...] listopada 2009 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w W. po przeprowadzeniu postępowania kontrolnego określił B. Sp. z o.o. zobowiązania podatkowe w podatku akcyzowym za poszczególne okresy rozliczeniowe:

• styczeń 2004 r. w kwocie 37 093,00 zł;

• luty 2004 r. w kwocie 33 963,00 zł;

• marzec 2004 r. w kwocie 40 553,00 zł;

• kwiecień 2004 r. w kwocie 47 102,00 zł.

W uzasadnieniu decyzji organ kontroli skarbowej przyjął, że zebrany materiał dowodowy, jednoznacznie potwierdza zaniżenie przez Podatnika w poszczególnych okresach rozliczeniowych 2004 roku, podstawy opodatkowania podatkiem akcyzowym, a tym samym podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży gazu LPG.

Organ wskazał przy tym, że stosownie do brzmienia art. 35 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obowiązek podatkowy w zakresie akcyzy ciąży na sprzedawcy wyrobów akcyzowych. Organ stwierdził, że w sprawie nie ma zastosowania zwolnienie od akcyzy określone w przepisie § 12 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie podatku akcyzowego, zgodnie z którym zwalnia się z obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym, podatników będących sprzedawcami wyrobów akcyzowych, z wyjątkiem podmiotów sprzedających gaz płynny - w części, w której jest on tankowany do pojazdów samochodowych przystosowanych technicznie do zasilania tym paliwem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00