Wyrok WSA w Lublinie z dnia 3 czerwca 2014 r., sygn. II SA/Lu 892/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Dudek, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Czaja (sprawozdawca), Sędzia NSA Witold Falczyński, Protokolant Referent Bartłomiej Maciak, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 3 czerwca 2014 r. sprawy ze skargi A. I. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania od decyzji w sprawie specjalnego zasiłku opiekuńczego uchyla zaskarżone postanowienie.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia.... Samorządowe Kolegium Odwoławcze ...stwierdziło wniesienie z uchybieniem terminu odwołania A. I. od decyzji Prezydenta Miasta z dnia ..... (w postanowieniu Kolegium omyłkowo wskazano nr ...) odmawiającej przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką J. K.
W uzasadnieniu postanowienia Kolegium wyjaśniło, że wskazana wyżej decyzja organu pierwszej instancji została doręczona A. I. w dniu 29 maja 2013 r., o czym świadczy podpis na zwrotnym potwierdzeniu odbioru pisma. W treści tej decyzji strona została prawidłowo pouczono co do środka zaskarżenia, terminu i trybu wniesienia odwołania. Odwołanie od powyższej decyzji, datowane na 14 czerwca 2013 r., złożone zostało w siedzibie organu pierwszej instancji w tym samym dniu. Organ podkreślił przy tym, że data złożenia odwołania - 14 czerwca 2013 r. została dodatkowo potwierdzona w toku postępowania odwoławczego oświadczeniem A. I. z dnia 28 czerwca 2013 r., w którym wskazała, że złożyła odwołanie w dniu 14, a nie 17 czerwca 2013 r. Powyższe okoliczności, zdaniem Kolegium, przesądzają o niezachowaniu terminu przewidzianego w art. 129 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267; dalej: "K.p.a."). Skoro bowiem decyzję organu pierwszej instancji doręczono skutecznie w dniu 29 maja 2013 r., to zgodnie z powołanym przepisem 14-dniowy termin do wniesienia odwołania od tej decyzji upływał w dniu 12 czerwca 2013 r. (w środę). W tym dniu skarżąca nie nadała odwołania w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego ani też nie złożyła go w siedzibie organu pierwszej instancji. W tej sytuacji obowiązkiem organu drugiej instancji było, w myśl art. 134 K.p.a., stwierdzenie uchybienia terminu do wniesienia odwołania.