Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 4 czerwca 2014 r., sygn. I SA/Go 181/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Juszczyk - Wiśniewska Sędziowie Sędzia WSA Alina Rzepecka Sędzia WSA Dariusz Skupień (spr.) Protokolant asystent sędziego Grzegorz Oracz po rozpoznaniu w dniu 4 czerwca 2014r. na rozprawie sprawy ze skargi P S.A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie nadpłaty w podatku akcyzowym za styczeń i luty 2009 r. 1. Uchyla zaskarżoną decyzję. 2. Określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. 3. Zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącej spółki kwotę 2.954,50 (słownie: dwa tysiące dziewięćset pięćdziesiąt cztery 50/100) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
P S.A., reprezentowana przez pełnomocnika, wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] uchylającą decyzję organu pierwszej instancji w części dotyczącej sentencji rozstrzygnięcia i orzekającą odmowę stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym od energii elektrycznej za okresy rozliczeniowe obejmujące styczeń, luty 2009r., w łącznej kwocie 2.323.737 zł.
Zaskarżona decyzja została wydana na tle następującego, ustalonego przez organy, stanu faktycznego sprawy.
Wnioskiem z dnia [...] maja 2009 r., P Spółka Akcyjna (obecnie P S.A.) wystąpiła do Naczelnika Urzędu Celnego o stwierdzenie nadpłaty w podatku akcyzowym przedkładając jednocześnie korekty deklaracji za styczeń i luty 2009r.r.
W przedmiotowym wniosku skarżąca wskazała, że zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym obowiązek podatkowy w akcyzie powstaje po stronie producentów energii elektrycznej z chwilą jej wydania. Podniosła, że polskie przepisy pozostają w sprzeczności z regulacjami unijnymi zgodnie z art. 21 ust. 5 dyrektywy Rady 2003/96/WE. W ocenie skarżącej wskutek nie zaimplementowania przepisów unijnych do przepisów krajowych producentom energii elektrycznej od 1 stycznia 2006r. przysługuje zwrot nienależnie zapłaconego podatku akcyzowego, zapłaconego z tytułu sprzedaży energii elektrycznej. Skarżąca stwierdziła, że z uwagi na jej działanie na podstawie przepisów krajowych powstała nadpłata w podatku akcyzowym za styczeń luty 2009r.w wysokości 2.323.737 zł..