Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 4 czerwca 2014 r., sygn. I SA/Go 180/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Juszczyk - Wiśniewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Alina Rzepecka Sędzia WSA Dariusz Skupień Protokolant asystent sędziego Grzegorz Oracz po rozpoznaniu w dniu 4 czerwca 2014 r. na rozprawie sprawy ze skargi P S.A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nadpłaty w podatku akcyzowym za okresy rozliczeniowe od stycznia 2006 roku do grudnia 2008 r. 1. Uchyla zaskarżoną decyzję. 2. Określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. 3. Zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącej spółki kwotę 10.721,70 (słownie: dziesięć tysięcy siedemset dwadzieścia jeden 70/100) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

P S.A., reprezentowana przez pełnomocnika, wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] października 2012 r. nr [...] odmawiającą skarżącej stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym w kwocie 33.502.782 zł.

Zaskarżona decyzja została wydana na tle następującego, ustalonego przez organy, stanu faktycznego sprawy.

Wnioskiem z dnia [...] lutego 2009 r., uzupełnionym w dniu [...] lutego 2009 r., P Spółka Akcyjna (obecnie P S.A.) wystąpiła do Naczelnika Urzędu Celnego o stwierdzenie nadpłaty w podatku akcyzowym przedkładając jednocześnie korekty deklaracji za okres od stycznia 2006 r. do grudnia 2008 r.

W przedmiotowym wniosku skarżąca wskazała, że zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym obowiązek podatkowy w akcyzie powstaje po stronie producentów energii elektrycznej z chwilą jej wydania. Podniosła, że polskie przepisy pozostają w sprzeczności z regulacjami unijnymi zgodnie z art. 21 ust. 5 dyrektywy Rady 2003/96/WE. W ocenie skarżącej wskutek nie zaimplementowania przepisów unijnych do przepisów krajowych producentom energii elektrycznej od 1 stycznia 2006 r. przysługuje zwrot nienależnie zapłaconego podatku akcyzowego, zapłaconego z tytułu sprzedaży energii elektrycznej. Skarżąca stwierdziła, że z uwagi na jej działanie na podstawie przepisów krajowych powstała nadpłata w podatku akcyzowym w wysokości 33.502.782 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00