Postanowienie WSA w Bydgoszczy z dnia 30 czerwca 2014 r., sygn. II SA/Bd 1612/13
Przywrócenie terminu
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Joanna Brzezińska po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2014 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku J. B. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi w sprawie ze skargi J. B. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w B. z dnia [...] października 2013 r., nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej postanawia odmówić przywrócenia terminu do wniesienia skargi.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 8 stycznia 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r. poz. 270 - zwaną dalej "P.p.s.a."), odrzucił skargę J. B. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] października 2013r., nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] czerwca 2013r. o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej, jako wniesioną po upływie trzydziestodniowego terminu określonego w art. 53 § 1 P.p.s.a.
W dniu 3 lutego 2014 r. J. B. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy pismo zatytułowane jako "skarga kasacyjna" od powyższego postanowienia z dnia 8 stycznia 2014r., w którym wniosła "odwołanie" od postanowienia sądu, o przyznanie adwokata lub radcy prawnego z urzędu oraz "przywrócenie terminu odwoławczego" wskazując, iż jej "choroba nie pozwalała na wniesienie skargi w trzydziestodniowym terminie". Podkreśliła ponadto, że jej "uporczywe dolegliwości związane z pogarszającym się wzrokiem" nie pozwalają na dokładne przeanalizowanie terminów odwoławczych. Aby poradzić sobie z wniesieniem skargi na postanowienie sądu musi korzystać z dobrej woli osób trzecich. Nadto skarżąca podniosła zarzuty merytoryczne wobec kwestionowanej decyzji w przedmiocie choroby zawodowej.