Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 maja 2014 r., sygn. II SA/Wr 770/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak (sprawozdawca) Sędziowie: Sędzia WSA Ireneusz Dukiel Sędzia WSA Władysław Kulon Protokolant: Daria Burdzyńska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 15 maja 2014 r. sprawy ze skargi A.D. na uchwałę Rady Miejskiej L.-Z. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego L.-Z. "N.Z. Obszar A-S.M." oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...] r. Rada Miejska L.Z. podjęła uchwałę nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego L.-Z. "N.Z. Obszar A-S.M.".

Pismem z dnia 1 października 2013 r. skarżąca A.D. wezwała Radę Miejską L.Z. do usunięcia naruszenia prawa wyżej wymienioną uchwałą.

Powyższe wezwanie skarżącej nie zostało uwzględnione.

Pismem z dnia 18 października 2013 r. skarżąca A.D. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę na uchwałę Rady Miejskiej L.-Z. z dnia [...] r. nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego L.-Z. "N.Z. Obszar A-S.M.".

Skarżąca podniosła, że kilka lat temu zwróciła się na piśmie do Burmistrza L.Z. o przekwalifikowanie jej gruntów rolnych położonych na terenie miasta S.Z. i N.Z. na tereny budowlane. "Na etapie wyłożenia planów - Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy L.-Z." zwróciła się o informację, czy jej prośby zostały uwzględnione i poinformowano ją, że uwzględniono je w całości, jednak na etapie wyłożenia studium okazało się, że "jednak zostało to zmienione i jedno z pól zostało zakwalifikowane w ok. 1/3 może połowie". Nie była z tego zadowolona ale stwierdziła, ze to jej wystarczy i nie wnosiła uwag. Po uchwaleniu planu okazało się jednak, że "wszystkie wcześniejsze uzgodnienia i zmiany cofnięto i nie został przekwalifikowany ani jeden ar" jej gruntów. Skarżąca zarzuciła, że zaskarżona uchwała została podjęta z naruszeniem art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, gdyż narusza ustalenia studium. Podkreśliła, że gdy wskutek uchwalenia lub zmiany planu miejscowego wartość nieruchomości ulega obniżeniu, właściciel może żądać od gminy odszkodowania równego obniżeniu wartości działki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00