Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 maja 2014 r., sygn. IV SA/Wa 449/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alina Balicka, Sędziowie sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak (spr.), sędzia WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska, Protokolant sekr. sąd. Marek Lubasiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 maja 2014 r. sprawy ze skargi Y. C. na postanowienie Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę

Uzasadnienie

Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców postanowieniem z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] odmówił Y. C. przywrócenia terminu do wniesienia odwołania złożonego wraz z odwołaniem od decyzji Wojewody [...] z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] orzekającej o odmowie udzielenia cudzoziemce zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z ustaleń organu odwoławczego wynika, że kwestionowana decyzja Wojewody [...] z dnia [...] sierpnia 2013 r. została przesłana skarżącej Y. C. na wskazany przez nią adres: [...]. Przesyłka była dwukrotnie awizowana, a następnie w dniu 9 września 2013 r. zwrócona do organu pierwszej instancji z uwagi na nieodebranie jej w terminie. W związku z powyższym doręczenie należy uznać za dokonane w dniu 9 września 2013 r., wobec czego termin do wniesienia odwołania upłynął z dniem 23 września 2013 r. W dniu 30 września 2013 r. cudzoziemka osobiście odebrała kopię decyzji organu pierwszej instancji i tegoż dnia ustanowiła profesjonalnego pełnomocnika, który w dniu 7 października 2013 r. wniósł odwołanie od kwestionowanej decyzji wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego wniesienia. W uzasadnieniu wniosku pełnomocnik skarżącej podniósł zarzut naruszenia przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, tj. art. 7, art. 9, art. 77 § 1 i art. 80 kpa w zw. z art. 10 ustawy o cudzoziemcach, bowiem decyzja Wojewody została wysłana do cudzoziemki w języku polskim, który nie jest językiem, którym ona się posługuje. Językiem zrozumiałym dla skarżącej jest język [...]. Wobec tego, w ocenie pełnomocnika, zasadnym jest przyjęcie, że uchybienie terminu do zaskarżenia decyzji nie miało miejsca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00