Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 maja 2014 r., sygn. II SA/Wa 15/14

 

WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 8 maja 2014 r. Wojewódzki Sad Administracyjny Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Ewa Kwiecińska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi M. K. na orzeczenie Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej w W. z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej oddala skargę

Uzasadnienie

W piśmie z dnia 18 września 2013 r. Wojskowy Komendant Uzupełnień w K. skierował M. K., starszego kaprala rezerwy, do Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w S. w celu ustalenia aktualnej zdolności do zawodowej służby wojskowej.

Po przeprowadzeniu zleconych przez Rejonową Wojską Komisję Lekarską w S. badań lekarsko - specjalistycznych kandydata do zawodowej służby wojskowej, ww. Komisja w dniu [...] października 2013 r. wydała orzeczenie oznaczone numerem [...]. Wedle treści tego aktu administracyjnego, RWKL w S. orzekła o niezdolności M. K. do zawodowej służby wojskowej - kategoria N - Zał. 1 Grupa I. W ramach ustalonego rozpoznania Komisja wymieniła. 1. Nadciśnienie tętnicze łagodne I stopnia wg WHO (§ 39 pkt 1), 2. Blizna po przebytej operacji usunięcia wyrostka robaczkowego (§ 3 pkt 1), 3. Braki w uzębieniu (§ 24 pkt 1)

W uzasadnieniu orzeczenia RWKL w S. stwierdziła, że rozpoznanie określone w pkt 1. powoduje niezdolność do zawodowej służby wojskowej na podstawie wykazu stanowiącego załącznik Nr 1 do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 stycznia 2010 r. w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. Nr 15, poz. 80 ze zm.).

W odwołaniu do Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej w W. skarżąca nie zgodziła się z powyższym orzeczeniem. Stwierdziła, że przeprowadzone badania (ECHO serca i EKG), na których oparł się organ, wyszły dobrze i nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Podniosła, że lekarza kardiolog, który dokonał badania przeprowadził obszerny wywiad, a po samym badaniu uznał, że wprawdzie skarżąca nie cierpi na nadciśnienie tętnicze, ale skoro lekarz rodzinny zaordynował w tym zakresie leki, to nie będzie tego zmieniał.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00