Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 6 maja 2014 r., sygn. II SA/Ol 284/14
Dnia 6 maja 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędziowie Sędzia WSA Adam Matuszak Sędzia WSA Ewa Osipuk (spr.) Protokolant Specjalista Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 kwietnia 2014 roku sprawy ze skargi B. B. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z dnia "[...]", Nr "[...]" w przedmiocie obniżenia nagrody rocznej oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją nr "[...]" z dnia 30 grudnia 2013 r. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w P., działając na podstawie art. 95 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia
24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2013 r. Nr 1340), obniżył "[...]" B.B. - "[...]", nagrodę roczną o 75 % za 2013 rok, co stanowi kwotę brutto 3.669,30 zł. W uzasadnieniu organ pierwszej instancji podał, że decyzją nr "[...]" z dnia 15 października 2012 r. udzielił B.B. kary upomnienia za przewinienie dyscyplinarne z art. 115 ust. 1 w związku z art. 30 ust. 1 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej tj. niewykonanie polecenia służbowego (naruszenie dyscypliny służbowej, zasad etyki zawodowej, oraz jako czyn niezgodny ze złożonym ślubowaniem). Komisja Dyscyplinarna przy Komendancie Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej w O., orzeczeniem z dnia 4 stycznia 2013 r., utrzymała w mocy tę decyzję. Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna przy Komendancie Głównym Państwowej Straży Pożarnej, po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2013 r. odwołania B.B., utrzymała w mocy zaskarżone orzeczenie. W związku z powyższym, stosownie do art. 95 ust. 6 pkt 2 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, organ obniżył odwołującemu się nagrodę roczną.
W złożonym odwołaniu, B.B. stwierdził, że został dwukrotnie ukarany za ten sam czyn. Podniósł, że wniesienie odwołania nie powinno, zgodnie z art. 118 ust. 2 ustawy o PSP, skutkować zwiększeniem sankcji wobec wnoszącego odwołanie, co jednak miało miejsce w jego przypadku. Obniżenie nagrody rocznej o 75% jest bowiem bardzo krzywdzące i niekorzystne. Odwołujący się wskazał, że gdyby nie wniósł odwołania, decyzja stałaby się ostateczna i zgodnie z art. 124i ust. 1a pkt 1 i ust. 2 ustawy o PSP ukaranie uległoby przedawnieniu i usunięciu z akt osobowych, co w konsekwencji wyklucza wydanie decyzji o obniżeniu nagrody rocznej. Obniżenie nagrody rocznej stanowi więc bezpodstawne podwyższenie rangi przypisanego mu przewinienia.