Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 22 maja 2014 r., sygn. I SA/Łd 343/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tomasz Adamczyk Sędziowie: Sędzia WSA Cezary Koziński (spr.) Sędzia WSA Joanna Tarno Protokolant: Pomocnik sekretarza Dominika Borowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 maja 2014 r. sprawy ze skargi A spółki cywilnej A. D., T. Z. z siedzibą w P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług oraz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za poszczególne miesiące 2008 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Łd 343/13

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł. z dnia [...] r. określającą A s.c. - A. D., T. Z. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące: styczeń, maj, czerwiec, lipiec, wrzesień, październik, listopad, grudzień 2008 roku oraz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za miesiące: luty, marzec, kwiecień, sierpień 2008 roku.

W toku prowadzonej kontroli ustalono, że skarżąca spółka A prowadzi działalność gospodarczą polegającą na transporcie drogowym. Organ kontroli skarbowej stwierdził nieprawidłowości w odliczaniu podatku naliczonego z faktury VAT wystawionych przez firmę PHU "B" - D. P. i firmę "C" Spółka z o.o. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł. ustalił, iż faktury te nie odzwierciedlają stanu faktycznego i nie dokumentują rzeczywistych transakcji sprzedaży oleju napędowego.

Ustalenia te potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Ł., przyjmując, że firma skarżącego nie mogła dokonać zakupu paliwa od "B" i "C", bowiem firmy te faktycznie nie dokonywały sprzedaży paliwa. Firmy te zostały założone w celu generowania "pustych" dokumentów.

W zakresie nabycia paliwa od PHU B organ podatkowy wskazał na zeznania D. P. złożone w prowadzonych przeciwko niemu postepowaniach karnych, z których wynika, iż firmę B założył na prośbę mężczyzny o imieniu R.. To ta osoba zajmowała się wszystkimi sprawami związanymi z działalnością tego przedsiębiorstwa. R. trzymał wszystkie dokumenty, pieczątkę firmową i klucze od biura. D. P. podpisywał jedynie wystawione i opieczętowane uprzednio faktury. Firma B nigdy nie otrzymała koncesji na obrót paliwem, nie posiadała żadnej bazy, zaplecza magazynowego i środków transportu niezbędnych do świadczenia tego typu usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00