Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 7 maja 2014 r., sygn. II SA/Łd 116/14

 

Dnia 7 maja 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Protokolant sekretarz sądowy Magdalena Rząsa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 maja 2014 roku sprawy ze skargi U. R. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy waloryzacji odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty Powiatowego w P. z dnia [...] znak: [...]; 2. zasądza od Wojewody [...] na rzecz skarżącej U. R. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania. a.bł.

Uzasadnienie

UZASDNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] Wojewoda [...] utrzymał w mocy decyzję Starosty [...] o odmowie waloryzacji odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość.

Jak wynika z akt sprawy, wnioskiem z dnia 25 kwietnia 2007 r. H. H. i A. H., wystąpili do Starosty [...], wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej, o dokonanie waloryzacji odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość, położoną w K. przy ul. A, przyznanego decyzją Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...] 1982 r., z uwagi na okoliczność, iż wywłaszczeni nie uzyskali zapłaty odszkodowania z tytułu wywłaszczenia. W uzasadnieniu wskazano, że od daty wydania decyzji o wywłaszczeniu nastąpiła istotna zmiana siły nabywczej pieniądza, co uzasadnia waloryzację, a do wypłaty ustalonego decyzją z dnia [...] 1982 r. odszkodowania nie doszło z winy wywłaszczającego.

Decyzją z dnia [...] nr [...] Starosta [...], wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, umorzył postępowanie w sprawie waloryzacji.

Po rozpatrzeniu odwołania pełnomocnika wnioskodawców, decyzją z dnia [...] nr [...], Wojewoda [...] utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, rozpatrując skargę złożoną przez pełnomocnika wnioskodawców na powyższą decyzję, wyrokiem z dnia 21 lutego 2008 r. sygn. akt II SA/Łd 22/08 uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty [...] z dnia [...]. Zdaniem Sądu, organy administracji bezpodstawnie przyjęły, że w sprawie zachodzi bezprzedmiotowość postępowania i umorzyły postępowanie, czym naruszyły przepis art. 105 § 1 k.p.a. W uzasadnieniu Sąd uznał za bezsporne w sprawie, że do wywłaszczenia nieruchomości stanowiącej własność A. H. i H. H. doszło na mocy decyzji Naczelnika Miasta K. z dnia [...] 1980 r., nr [...], przy czym decyzją z dnia [...] 1982 r., nr [...] Prezydent Miasta Ł. ustalił wysokość odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość na kwotę 1.013.048 zł. Kwota odszkodowania została złożona w roku 1985 do depozytu sądowego. Sąd stwierdził, że ustalenia te potwierdzają dokumenty załączone do akt administracyjnych. Wskazał, że poza zakresem oceny pozostają natomiast okoliczności braku doręczenia A. H. i H. H. zarówno decyzji o wywłaszczeniu, decyzji o ustaleniu odszkodowania, jak i brak informacji o złożeniu kwoty odszkodowania do depozytu sądowego. O faktach tych strona powzięła informację w terminie późniejszym niż one miały miejsce, tym niemniej wykracza to poza prawne ramy niniejszego postępowania. Podobnie jak ocena skuteczności prawnej złożenia kwoty odszkodowania do depozytu sądowego. Zdaniem Sądu, waloryzacja oznacza przerachowanie odszkodowania i, w obecnym stanie prawnym, może dotyczyć tylko okresu między datą wydania decyzji o ustaleniu wysokości odszkodowania, a datą jego wypłaty. Jeżeli w tym czasie nastąpi istotna zmiana siły nabywczej pieniądza, co wpływa na wartość nieruchomości, to zastosowanie waloryzacji jest uzasadnione. Spełnienie świadczenia, w postaci wypłaty odszkodowania, stanowi przesłankę materialno - prawną dokonania waloryzacji. Tym samym ocena, czy doszło do wypłaty odszkodowania, stanowi podstawę do uwzględnienia bądź odmowy uwzględnienia żądania waloryzacji odszkodowania, przy czym forma wypłaty odszkodowania (wprost czy poprzez złożenie sumy do depozytu sądowego, bądź inne formy - np. potrącenie), pozostaje bez wpływu na tą ocenę. Ponadto, zgodnie z regulacją art. 693² § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, złożenie kwoty do depozytu sądowego następuje po uzyskaniu zezwolenia sądu. Dopóki rozstrzygnięcie takie nie zostanie wyeliminowane z obrotu prawnego, organy administracji nie mają podstaw prawnych do kwestionowania jego ważności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00