Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 8 maja 2014 r., sygn. III SA/Lu 869/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Ibrom, Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca), Sędzia WSA Grzegorz Wałejko, Protokolant Specjalista Wiesława Dudek, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 8 maja 2014 r. sprawy ze skargi D. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Celnego w (...) decyzją z dnia (...) stycznia 2009 r. Nr (...) postanowił:
1. stwierdzić powstanie w dniu (...) kwietnia 2002 r. długu celnego, w związku z usunięciem spod dozoru celnego 2800740 sztuk papierosów różnych marek, którym nadano przeznaczenie celne powrotnego wywozu towaru za granicę, według pozycji (...) z dnia (...) kwietnia 2002 r. z jednoczesnym objęciem ich procedurą tranzytu;
2. zakwalifikować w/w towar do kodu 2402 20 90 0 Taryfy celnej - "Papierosy z tytoniu - , --pozostałe",
3. ustalić wartość celną na kwotę (...) zł;
4. określić kwotę wynikającą z długu celnego (typ 111) w wysokości (...) zł;
5. wezwać do uiszczenia, w terminie 10 dni licząc od dnia otrzymania niniejszej decyzji:
a) kwoty długu celnego określonego w punkcie 1. sentencji - wysokości (...) zł
b) kwoty odsetek za zwłokę od w/w kwoty obliczonej zgodnie z art. 53 § 3 ustawy Ordynacja podatkowa - samodzielnie przez podatnika, za okres od dnia powstania długu celnego tj. 11 kwietnia 2002 r. do dnia zapłaty długu celnego włącznie na konto Izby Celnej w (...).
W/w decyzja została doręczona (...) stycznia 2009 r.. X nie wniósł odwołania w ustawowym terminie w związku z czym stała się ona prawomocna.
Wnioskiem z dnia 17 kwietnia 2013 r., X zwrócił się o stwierdzenie nieważności ostatecznej decyzji administracyjnej Naczelnika Urzędu Celnego w (...) z dnia (...) stycznia 2009 r.
W uzasadnieniu wyjaśnił, że wnosi o stwierdzenie nieważności decyzji w związku z rażącym naruszeniem prawa tj. art. 247 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa w związku art. 230 § 1 i art. 230 § 4 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny polegającym na powiadomieniu wnioskodawcy o powstaniu długu celnego po upływie 3 lat od dnia jego powstania oraz przyjęciu, że bieg przedawnienia został przerwany przez wszczęcie postępowania karnego przeciwko wnioskodawcy. Wnioskodawca stwierdził, że doszło także do naruszenia art. 128 i art. 212 Ordynacji Podatkowej przez przeprowadzenie postępowania i wydanie decyzji o powstaniu długu celnego w sytuacji, gdy sprawa tego długu została już zakończona ostateczną decyzją.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right