Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 maja 2014 r., sygn. III SA/Gd 120/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Anna Orłowska, Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Januszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 maja 2014 r. sprawy ze skargi E. K.-F. i B. F. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia 11 grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie przywrócenia pasa drogowego do stanu pierwotnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 maja 2012 r. wydanym w sprawie o sygnaturze III SAB/Gd 3/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zobowiązał Wójta Gminy do wydania w terminie jednego miesiąca od daty zwrotu akt administracyjnych orzeczenia w sprawie wniosku E. K. - F. oraz B. F. datowanego na dzień 27 czerwca 2011 r. o przywrócenie do stanu pierwotnego drogi publicznej. Jednocześnie Sąd stwierdził, że bezczynność organu miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa.

W uzasadnieniu wydanego wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wskazał, że skarżący zwrócili się do Wójta Gminy o rozbiórkę płotu znajdującego się na drodze publicznej stanowiącej ulicę [...] w miejscowości P. około 2 metry od granicy działek nr [...] i [...] oraz bramy i furtki posadowionej na szerokości ulicy [...] obok ww. działek, które są zamykane, podnosząc, że opisany przez nich odcinek drogi został zamknięty i jest użytkowany przez jednego właściciela, uniemożliwiając dostęp innym właścicielom do ich nieruchomości.

W ocenie Sądu przedmiotowe żądanie usunięcia płotu znajdującego się na drodze publicznej wniesione przez ww. osoby stanowiło wniosek o zastosowanie przez organ administracji środka określonego w art. 36 ustawy o drogach publicznych i powinno zostać załatwione w drodze stosownego orzeczenia, którego treść uzależniona jest od oceny stanu faktycznego i prawnego sprawy. Sąd wskazał przy tym, że w pierwszej kolejności ocenić należało, czy wnioskodawcom przysługuje status stron postępowania, bo w przypadku dokonania w tym zakresie oceny negatywnej rzeczą organu byłoby wydanie postanowienia na podstawie art. 61 a § 1 ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00