Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 14 maja 2014 r., sygn. II SA/Gd 126/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Janina Guść Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Anna Rusajczyk po rozpoznaniu w dniu 14 maja 2014 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi N. C. na decyzję Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 8 stycznia 2014 r., nr [...] w przedmiocie przyznania uprawnień kombatanckich 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 12 grudnia 2013 r., nr [...], 2. zasądza od Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącej N. C. kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

N. C. wniosła o przyznanie uprawnień kombatanckich przewidzianych w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2012 r., poz. 400) - dalej w skrócie jako "ustawa", z tytułu pobytu w obozie przejściowym w Tczewie w maju 1940 roku.

Do wniosku wnioskodawczyni dołączyła życiorys, rekomendację Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Tczewie, wniosek o wydanie pierwszego dowodu osobistego, oświadczenia świadków - S. K. i B. G. oraz zaświadczenie Archiwum Państwowego w L. potwierdzające pobyt jej rodziny na wysiedleniu na Lubelszczyźnie. Dosłała także kserokopie dokumentów uzyskanych z Archiwum Państwowego w L.

Decyzją z dnia 12 grudnia 2013 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. a, b, c oraz art. 22 ust. 1 ustawy, Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odmówił przyznania wnioskodawczyni uprawnień kombatanckich.

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że w toku postępowania dowodowego zwrócił się do Archiwów Państwowych w G. i B., Instytutu Pamięci Narodowej oraz przeprowadził dowód z przesłuchania strony w formie ustnej. W trakcie przesłuchania wnioskodawczyni zeznała, że została wysiedlona "przez obóz znajdujący się w fabryce Arkona w Tczewie". Archiwum Państwowe w B. potwierdziło, że osoby o nazwisku zbliżonym do nazwiska rodowego wnioskodawczyni (Ł.) znajdowały się w transporcie z jej rodzinnej miejscowości J. do Generalnej Guberni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00