Wyrok WSA w Łodzi z dnia 8 lutego 2013 r., sygn. II SA/Łd 913/12
Dnia 8 lutego 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Zgierski Sędziowie Sędzia NSA Anna Stępień Sędzia WSA Barbara Rymaszewska ( spr.) Protokolant specjalista Dominika Janicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 lutego 2013 roku przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Ł. K. G. sprawy ze skargi S. M. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] nr [...]. a.bł.
Uzasadnienie
Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia [...], nr [...], po rozpoznaniu wniosku S. M. o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymał w mocy własną wcześniejszą decyzję z dnia [...], nr [...] o odmowie przyznania uprawnień kombatanckich.
Powyższe orzeczenie zostało wydane w następujących okolicznościach:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 6 lipca 2011 roku, sygn. akt: II SA/Łd 371/11, po rozpoznaniu sprawy ze skargi S. M., uchylił decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...], nr [...] i poprzedzającą ją decyzję z dnia [...], nr [...] o odmowie przyznania uprawnień kombatanckich.
Po ponownym rozpatrzeniu sprawy, Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia [...] odmówił przyznania S. M. uprawnień kombatanckich. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ wskazał przepis art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. "a", "b" i "c" oraz art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 roku o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (t. j. Dz. U. z 2004 roku Nr 42, poz. 371 ze zm.). W motywach rozstrzygnięcia organ opisał dotychczasowy przebieg postępowania wskazując następnie, że z przetłumaczonej "deklaracji o dochodach" ze Starostwa [...] wynika, iż rodzina K. została ewakuowana z miejscowości D. (zniekształcona nazwa wsi, w której zainteresowana się urodziła - D.), a adresem od czasu ewakuacji, czyli od 26 maja 1944 roku, był C. W dokumentach pozyskanych przez stronę z Międzynarodowego Biura Poszukiwań w A. nie ma wzmianki na temat pobytu zainteresowanej w obozie na terenie III Rzeszy albo okupowanej Francji.