Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 27 maja 2014 r., sygn. II SA/Bd 343/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Jarzembski Sędziowie Sędzia WSA Anna Klotz Sędzia WSA Renata Owczarzak (spr.) Protokolant asystent sędziego Maciej Hoffman po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 27 maja 2014 r. sprawy ze skargi Ł. J. na decyzję Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w B. z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją personalną nr [...] r. Dyrektor Zakładu Karnego w [...] -[...], w oparciu o przepisy art. 96 ust. 1 pkt 1, art. 98, art. 217 oraz art. 218 ust. 1 pkt 1, ust. 2. ust. 3 i ust. 4 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 roku o Służbie Więziennej (Dz. U. Z 2010 r., Nr 79, poz. 523 z późn. zm.) z dniem 31 stycznia 2014 r. zwolnił ze służby w Służbie Więziennej szer. Ł. J. - strażnika działu ochrony Zakładu Karnego w [...], w związku z jego nieprzydatnością do służby stwierdzoną w opinii służbowej w okresie służby przygotowawczej.
W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia orzekający organ podniósł, iż w dniu 2.04.2012 r. zainteresowany został przyjęty do służby na okres służby przygotowawczej, który zgodnie z treścią art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej ma na celu przygotowanie i wyszkolenie funkcjonariusza oraz sprawdzenie, czy cechy osobiste, charakter i zdolności uzasadniają jego przydatność do służby.
W dniu [...] r. na podstawie art. 89 ust. 4 pkt 4 ustawy o Służbie Więziennej na polecenie wyższego przełożonego (dyrektora jednostki) została sporządzona opinia służbowa, w której przełożony - kierownik działu ochrony stwierdził nieprzydatność do służby. W dniu [...] r. dyrektor jednostki utrzymał w mocy zaskarżoną opinię w związku z czym stała się ona ostateczna.
Wskazano, że zgodnie z art. 96 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o Służbie Więziennej funkcjonariusza zwalnia się ze służby w przypadku nieprzydatności do służby, stwierdzonej w opinii służbowej w okresie służby przygotowawczej, co oznacza, że wydanie negatywnej opinii służbowej funkcjonariuszowi będącemu w okresie służby przygotowawczej stanowi obligatoryjną przesłankę zwolnienia go ze służby.