Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 kwietnia 2014 r., sygn. III SA/Wa 2852/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Aneta Lemiesz (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Beata Sobocha, sędzia WSA Anna Wesołowska, Protokolant specjalista Ewa Rutkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi A. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2013 r. nr IPPB3/423-256/13-2/PK1 w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz A. S.A. z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu 22 kwietnia 2013 r. A. S.A. z siedzibą w W., dalej "Skarżąca", złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad określenia przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Skarżąca zamierza objąć nowe udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej “Spółka") poniżej wartości rynkowej przedmiotu aportu Nadwyżka (tzw. agio) wartości przedmiotu aportu ponad wartość nominalną udziałów objętych przez Skarżącą zostanie przez Spółkę przelana na jej kapitał zapasowy zgodnie z art. 154 § 3 kodeksu spółek handlowych. Przedmiotem aportu nie będzie przedsiębiorstwo, ani jego zorganizowana część.
W związku z powyższym zadała pytania:
1. Czy wartość przychodu osiągniętego przez Skarżącą z tytułu objęcia udziałów w zamian za aport będzie równa wyłącznie wartości nominalnej objętych udziałów?
2. Czy w opisanej sytuacji wystąpią podstawy do zastosowania art. 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej u.p.d.o.p., i określenia, że również agio ustalone przy wnoszeniu aportu przez Skarżącą stanowi jej przychód podatkowy - przy założeniu, że wycena aportu przyjęta dla analizowanej transakcji nie została zaniżona?