Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 kwietnia 2014 r., sygn. III SA/Wa 1907/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz, Sędziowie sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), sędzia WSA del. Marek Kraus, Protokolant st. sekretarz sądowy Iwona Mazek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej [...] w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę

Uzasadnienie

Skarżąca - Wspólnota Mieszkaniowa [...], złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Opisując stan faktyczny wyjaśniła, że na podstawie ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) - dalej: "u.w.l.", zarządza nieruchomością wspólną, tj. budynkiem mieszkalnym, w którym część lokali należących do W. ma inne przeznaczenie niż mieszkalne (lokale użytkowe). Właściciel lokali użytkowych wynajmuje je w ramach swej działalności.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 u.w.l., właściciel lokalu ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu oraz uczestniczy w kosztach zarządu nieruchomością wspólną. W oparciu o art. 15 ust. 1 u.w.l. i uchwałę Wspólnoty, właściciele lokali zobowiązani są do ponoszenia kosztów utrzymania nieruchomości i zarządu w formie zaliczek na fundusz eksploatacyjny i fundusz remontowy.

Zaliczki wpłacane przez właścicieli lokali wolne są od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) - dalej "u.p.d.o.p.". Nie ma wątpliwości, że zwolnieniem to obejmuje zaliczki naliczane od lokali mieszkalnych. Zdaniem Skarżącej, dochody z tytułu opłat eksploatacyjnych i funduszu remontowego naliczane od lokali użytkowych znajdujących się w budynku mieszkalnym także powinny być objęte ww. zwolnieniem jako dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części związanej z utrzymaniem tych zasobów. Skarżąca uważała zatem, iż nie powinna płacić podatku dochodowego od zaliczek wpłacanych przez W., ponieważ są to zaliczki przeznaczone na opłaty eksploatacyjne i fundusz remontowy całej nieruchomości, która ma charakter mieszkalny. Objęcie tych zaliczek podatkiem dochodowym powoduje, że w rzeczywistości zaliczki od lokali użytkowych są mniejsze niż od lokali mieszkalnych i Skarżąca ponosi z tego tytułu stratę. Na potwierdzenie swego stanowiska Skarżąca wskazała interpretacje indywidualne i wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ("WSA") we Wrocławiu z 30 czerwca 2010 r. sygn. akt I SA/Wr 213/10, sygn. akt SA/Wr 223/08 i SA/Kr 1596/08.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00