Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 kwietnia 2014 r., sygn. II SA/Wa 234/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Anna Mierzejewska Sędzia WSA - Jacek Fronczyk Sędzia WSA - Andrzej Góraj (sprawozdawca) Protokolant - specjalista Marek Kozłowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi P. M. na decyzję Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia z zajmowanego stanowiska i przeniesienia do dyspozycji w związku z planowanym zwolnieniem ze służby w Straży granicznej - oddala skargę -

Uzasadnienie

Rozkazem personalnym z [...] września 2013 r. Komendant [...] Oddziału Straży Granicznej zwolnił [...] SG P.B. z dniem [...] września 2013 r. z dotychczas zajmowanego stanowiska służbowego i z dniem [...] października 2013 r. przeniósł do swojej dyspozycji w związku z przewidywanym zwolnieniem ze służby.

Rozpoznając sprawę wskutek odwołania strony, Komendant Główny Straży Granicznej decyzją z [...] listopada 2013 r. uchylił zaskarżone rozstrzygnięcie w części dotyczącej terminu zwolnienia i przeniesienia do dyspozycji, orzekł że zwolnienie ze stanowiska następuje z dniem [...] października 2013 r., a przeniesienie do dyspozycji z dniem [...] października 2013 r. oraz utrzymał w mocy badany rozkaz w pozostałym zakresie. W uzasadnieniu organ szeroko opisał charakter służby i wynikający z niego stosunek podporządkowania funkcjonariuszy zwierzchnikom. Powołał się również na przepisy prawa uprawniające organ do zadysponowania funkcjonariuszem tak, jak to miało miejsce w niniejszej sprawie. Podkreślił także, że za zwolnieniem strony z zajmowanego stanowiska, a także z planowanym zwolnieniem ze służby przemawia fakt likwidacji stanowiska zajmowanego dotychczas przez stronę, a także fakt wielomiesięcznego zawieszenia strony w obowiązkach służbowych. W interesie organu nie jest zaś trzymanie w służbie osób, które jej faktycznie nie pełnią.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00