Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 30 kwietnia 2014 r., sygn. I SA/Lu 1271/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca), Sędziowie WSA Małgorzata Fita, NSA Anna Kwiatek, Protokolant Asystent sędziego Karolina Orłowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 30 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi "A" spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za grudzień 2012 r. - oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 12 września 2013 r. Dyrektor Izby Celnej (organ), po rozpatrzeniu odwołania A. (dalej jako spółka) od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego z dnia 14 czerwca 2013 r., określającej spółce zobowiązanie w podatku akcyzowym za grudzień 2012 r. w wysokości 1.535 zł, utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Powodem wydania decyzji przez organ pierwszej instancji były ustalenia kontroli i postępowania podatkowego, z których wynika, że w grudniu 2012 r. powstały ubytki gazu o kodzie CN 27111294, 27111400, 27111297, 27111900 w ilości 2.209 kilogramów, który był wysłany przez spółkę z miejsca importu w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Stwierdzona ilość ubytków przekroczyła normy dopuszczalnych ubytków, ustalone spółce mocą decyzji Naczelnika Urzędu Celnego z dnia 23 lutego 2012 r., w konsekwencji na spółce spoczywa obowiązek zapłaty podatku akcyzowego z tytułu tej ilości ubytków.

W ocenie organu, podlegają opodatkowaniu akcyzą ubytki wyrobu akcyzowego w ilości stanowiącej różnicę pomiędzy ilością wyrobu akcyzowego odnotowaną w dokumencie e-AD, czyli wysłaną a ilością wyrobu akcyzowego odebraną za potwierdzeniem odbiorcy, w sytuacji gdy zarejestrowany wysyłający, niebędący importerem wyrobu akcyzowego, wysyła importowany wyrób akcyzowy z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy z miejsca importu w ilości określonej w zgłoszeniu celnym. Organ zaznaczył przy tym, że wymieniona ilość wyrobu akcyzowego nie do odzyskania, stanowiąca ubytki, podlegające opodatkowaniu akcyzą, została wyliczona po uwzględnieniu norm dopuszczalnych ubytków, wynikających z decyzji z dnia 23 lutego 2012 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00