Wyrok WSA w Kielcach z dnia 3 kwietnia 2014 r., sygn. II SA/Ke 140/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Kuza, Sędzia WSA Sylwester Miziołek (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Sebastian Styczeń, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 3 kwietnia 2014r. sprawy ze skargi B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia na przetwarzanie odpadów oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze
w utrzymało w mocy decyzję Starosty z dnia [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia na przetwarzanie odpadów.
Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Wnioskiem z dnia 22 listopada 2011r. B. (zwana dalej Spółką) zwróciła się do Starosty o wydanie zezwolenia na odzysk (obecnie przetwarzanie) odpadów do produkcji nawozu G. z odpadów o kodzie 19 08 05 - ustabilizowane komunalne osady ściekowe metodą R 14 na wydzielonej części działki nr [...].
Decyzją z dnia [...], wydaną po ponownym rozpatrzeniu sprawy, organ I instancji odmówił wnioskodawcy wydania zezwolenia na odzysk (przetwarzanie) odpadów - mając na względzie, że zamierzony sposób gospodarowania odpadami jest sprzeczny z przepisami z zakresu gospodarki odpadami, z przepisami prawa miejscowego oraz może powodować zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi lub dla środowiska. W podstawie prawnej powołano art. 29 ust. 1 pkt 1, 2, 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. o odpadach (Dz. U. z 2010r. nr 185, poz. 1243 ze zm.).
Decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło ww. decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia. W uzasadnieniu, odnosząc się do złożonego w niniejszej sprawie wniosku o wydanie zezwolenia, wskazano w tym zakresie na zmianę stanu prawnego, brak przepisów przejściowych oraz braki formalne, jakimi z tego względu dotknięty był wniosek Spółki. Z tych też względów zwrócono uwagę na konieczność wezwania Spółki do uzupełnienia ww. braków przy jednoczesnym prowadzeniu postępowania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach (Dz. U. z 2013r. poz. 21).