Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 marca 2014 r., sygn. I SA/Wr 35/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Sędziowie: Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski (sprawozdawca), Protokolant: Starszy sekretarz sądowy Ewelina Bedyńska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 marca 2014 r. sprawy ze skargi A. G. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. - upoważnionego przez Ministra Finansów do wydania interpretacji indywidualnej z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę [...] (słownie: [...]) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przystępując do rozstrzygania, Sąd przyjął stan faktyczny i prawny sprawy jn.

A. G. (dalej: strona, wnioskodawca, zainteresowany, autor wniosku, skarżący) wystąpił z wnioskiem o udzielenie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie opodatkowania środków pieniężnych a także innych składników majątku, otrzymanych wskutek rozwiązania spółki niebędącej osobą prawną.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawca, będący akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: S.K.A.), wraz z tą spółką

i innymi podmiotami, zamierza utworzyć spółkę komandytową (dalej: sp.k.). W sp.k., zarówno on, jak i S.K.A., obejmą funkcję komandytariuszy. Wkładem S.K.A. do powstającej sp.k. będzie jej przedsiębiorstwo (aport przedsiębiorstwa). W przyszłości wspólnicy sp.k. planują jej rozwiązanie. Majątek pozostały po spłacie zobowiązań sp.k. zostanie podzielony pomiędzy wspólników proporcjonalnie do udziału w zyskach.

W uzupełnieniu wniosku zainteresowany wskazał, że środki pieniężne i inne składniki majątku, które otrzyma w wyniku rozwiązania sp.k., mogą pochodzić z zysków wypracowanych przez S.K.A., które - do dnia rozwiązania sp.k. - nie zostaną u niego opodatkowane podatkiem dochodowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00