Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 marca 2014 r., sygn. IV SA/Wr 722/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wanda Wiatkowska - Ilków (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Lidia Serwiniowska Sędzia NSA Julia Szczygielska Protokolant specjalista Jolanta Pociejowska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 4 marca 2014 r. sprawy ze skargi J. M. na decyzję Wojewody D. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia nienależnie pobranego zasiłku dla bezrobotnych I. uchyla decyzję organu I i II instancji; II. nie orzeka w przedmiocie wykonania zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

Prezydent W. decyzją z dnia [...], nr [...], na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. d, ust.7, art. 10 ust. 7 pkt 1 w związku z art. 2 ust. 1 pkt 36 oraz art. 76 ust. 7 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tj. Dz. U. z 2013 r., poz. 674 ze zm.), dalej: ustawa, oraz art. 104 k.p.a. odmówił J. M. umorzenia nienależnie pobranego świadczenia - zasiłku dla bezrobotnych w wysokości 3.820,80 zł.

W uzasadnieniu wskazano na następujący stan faktyczny, istotny dla merytorycznego rozpatrzenia sprawy.

Decyzją Prezydenta Miasta W., nr [...] z dnia [...] orzeczono o obowiązku zwrotu nienależnie pobranego świadczenia tj. zasiłek dla bezrobotnych w wysokości 3.820,80 zł brutto, wypłacony za okres od 12 października 2010 r. do 3 kwietnia 2011 r. Po otrzymaniu w/w decyzji tj. w dniu 20 kwietnia 2012 r. interesant złożył w Urzędzie Pracy wniosek o odroczenie terminu spłaty długu. Motywacją wystąpienia zainteresowanego była trudna sytuacja materialno-bytowa spowodowana brakiem pracy W związku z tym, iż wniosek zawierał braki formalne, pismem z dnia 17 maja 2012 r. wezwano stronę do urzędu pracy, celem skonkretyzowania żądania. W dniu 24 maja 2012 r. dłużnik złożył w Urzędzie pismo oraz oświadczenie, w którym wyraził wolę odroczenia terminu spłaty długu na okres 6 miesięcy. Powiatowy Urząd Pracy uwzględnił argumenty strony i decyzją Prezydenta W. nr [...], z dnia [...] odroczył termin spłaty nienależnie pobranego świadczenia w w/w kwocie na okres 6 miesięcy, tj. do dnia 31 października 2012 r. Z akt sprawy wynika, że po upływie terminu odroczenia dłużnik nie wykonał obowiązku wynikającego z aktu administracyjnego. Mając na względzie powyższe, wystosowano upomnienie, wzywające do zapłaty. Reakcją petenta było złożenie w dniu 3 stycznia 2013 r. kolejnego wniosku dotyczącego odroczenia terminu spłaty długu. W uzasadnieniu zainteresowany powołał się na trudną sytuację materialno-bytową oraz zdrowotną. W dniu 19 stycznia 2013 r. interesant złożył oświadczenie żądając odroczenia terminu spłaty długu do dnia 31 marca 2013 r. W oświadczeniu zainteresowany napisał, że nie pracuje, nie posiada żadnych dochodów, a mieszkanie użycza od znajomych. Do akt sprawy interesant dostarczył dokumenty, rachunki nieistotne dla sprawy, gdyż wystawione na zupełnie inne dane osobowe. Powiatowy Urząd Pracy nie przychylił się do żądania strony i decyzją Prezydenta W. nr [...] z dnia [...] odmówił kolejnego odroczenia terminu spłaty długu. Od powyższej decyzji strona złożyła w dniu 4 lutego 2013 r. odwołanie, w wyniku którego decyzją Wojewody D. nr [...] z dnia [...] wydaną decyzję utrzymano w mocy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00