Wyrok WSA w Lublinie z dnia 12 marca 2014 r., sygn. I SA/Lu 96/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz, Sędziowie NSA Anna Kwiatek (sprawozdawca),, NSA Danuta Małysz, Protokolant Asystent sędziego Anna Gilowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 12 marca 2014 r. sprawy ze skargi M. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2011 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 28 marca 2012r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania M. W. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia 30 grudnia 2011 r. w sprawie podatku od nieruchomości na 2011 rok.
Z akt sprawy wynika, że skarżący jest właścicielem nieruchomości gruntowej o powierzchni 1,1001 ha. Na działce znajdują się dwa budynki: jeden o powierzchni 174 m² (biuro), zaś drugi o powierzchni 437 m² (hala). Działka jest ogrodzona, częściowo utwardzona oraz w pełni uzbrojona (przyłącza wody, prądu, kanalizacji, telefonu). Zabudowana nieruchomość stanowi tereny przemysłowe, na których prowadzona jest przez skarżącego działalność gospodarcza pod firmą A. oraz znajduje się siedziba B., której przedmiotem działalności jest m.in. transport drogowy. W tych okolicznościach organ uznał, że skarżący jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą, a więc zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U z 2010 r., Nr 95, poz. 613, dalej - "u.o.p.l."), grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oznacza to, że stosownie do postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1a, pkt 2b i pkt 3 u.o.p.l., nieruchomości podlegają opodatkowaniu według stawek określonych na podstawie powyższych przepisów.