Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 20 marca 2014 r., sygn. I SA/Go 550/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Wierchowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Skowrońska - Pastuszko Sędzia WSA Alina Rzepecka Protokolant Sekretarz sądowy Alicja Rakiej po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lutego 2014 r. sprawy ze skargi J.J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego oddala skargę.

Uzasadnienie

J.J. (dalej: skarżący, podatnik) wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z [...] czerwca 2012r. wydaną w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu marki [...].

Z akt sprawy wynika że:

Naczelnik Urzędu Celnego postanowieniem z dnia [...] maja 2012r. wszczął z urzędu postępowanie podatkowe w sprawie określenia podstawy opodatkowania oraz wysokości zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym przez skarżącego samochodu osobowego [...], nr nadwozia [...], o pojemności skokowej silnika 2448 cm3 i roku produkcji 2006.

Decyzją z dnia [...] czerwca 2012r. Naczelnik Urzędu Celnego określił skarżącemu wysokość zobowiązania w podatku akcyzowym w kwocie 8.815,00 zł, w związku z ww. nabyciem pojazdu samochodowego .

Skarżący złożył odwołanie od ww. decyzji wnosząc o unieważnienie decyzji wobec wydania jej z rażącym naruszeniem prawa, ewentualnie o jej uchylenie i umorzenie postępowania w sprawie, w związku z jego bezprzedmiotowością. Do odwołania dołączył opinię techniczną wykonaną przez rzeczoznawcę samochodowego J.K. ze Stowarzyszenia Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego Oddział.

Dyrektor Izby Celnej decyzją z [...] października 2012r. nr [...] utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. W uzasadnieniu wskazał, iż dla celów podatku akcyzowego stosuje się wyłącznie normy zawarte w ustawie o podatku akcyzowym, która w art. 3 ust. 2 nakazuje odwoływać się do kodów Nomenklatury Scalonej. Stwierdził, że nie ma prawnych podstaw, by opierać się na innych regulacjach, w tym na przepisach prawa o ruchu drogowym, bowiem przepisy podatkowe są przepisami autonomicznymi względem innych przepisów niepodatkowych. Podkreślił, że klasyfikując sporny pojazd do pozycji CN 8703 uwzględniono cechy konstrukcyjne spornego pojazdu oraz jego cechy projektowe, które z kolei wyznaczyły jego przeznaczenie (zasadniczo do przewozu osób). Dyrektor Izby Celnej zaznaczył, iż klasyfikacji pojazdu dokonał na podstawie protokołu oględzin pojazdu samochodowego z dnia [...] kwietnia 2012r., e-maila przesłanego przez Centrum Obsługi Klienta [...] z dnia [...] lipca 2010r., a także danych zawartych w opinii technicznej rzeczoznawcy z dnia [...] czerwca 2012r. przedłożonej przez skarżącego. Z posiadanych danych wynikało, że maksymalna wewnętrzna długość podłogi powierzchni do transportu towarów jest mniejsza niż 50% długości rozstawu osi pojazdu (1511 mmx2=3022mm) tzn. jest mniejsza niż 3200 mm, co skutkuje zaklasyfikowaniem samochodu do poz. 8703.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00