Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 5 marca 2014 r., sygn. I SA/Bk 555/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Urszula Barbara Rymarska, Sędziowie sędzia WSA Jacek Pruszyński, sędzia WSA (del.) Patrycja Joanna Suwaj (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Beata Rusiecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 5 marca 2014 r. sprawy ze skargi E. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] września 2013 r., nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości z tytułu łącznego zobowiązania pieniężnego za 2012 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

1. Po rozpatrzeniu wniosku Pana E. D. (dalej powoływany również jako "Skarżący") Wójt Gminy M. decyzją z dnia

[...] czerwca 2013 r., Nr [...] odmówił umorzenia zaległości

z tytułu łącznego zobowiązania pieniężnego za 2012 r. w łącznej kwocie 473,00zł. Zdaniem Organu I instancji, w odniesieniu do Skarżącego nie wystąpiły okoliczności noszące znamiona "ważnego interesu podatnika" ani też nie występują przesłanki o charakterze "interesu publicznego". Skarżący jest właścicielem gospodarstwa rolnego o pow. 9,48 ha, a zatem powinien czynić starania, aby gospodarstwo to przynosiło mu dochód, czego nie czyni. Skarżący nie korzysta też z pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej, a zatem jego sytuacja materialna nie jest aż tak zła jak przestawił to we wniosku o umorzenie zaległości podatkowych.

2. Po rozpatrzeniu odwołania Skarżącego, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B., decyzją z dnia [...] września 2013 r. Nr [...] utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

Kolegium, przytaczając przepisy regulujące możliwość umorzenia zaległości podatkowych, wyjaśniło, że należą one do rozstrzygnięć uznaniowych. Oznacza to, że nawet jeżeli podatnik spełni przesłanki wynikające z art. 67a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm., dalej powoływana jako o.p.), nie obliguje to organu orzekającego do pozytywnego załatwienia wniosku podatnika. Podkreślenia wymaga, że uznanie administracyjne nie wyraża się w swobodzie oceny okoliczności, ale

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00