Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 11 marca 2014 r., sygn. II SA/Bk 906/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Roleder (spr.),, sędzia WSA Mirosław Wincenciak, Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Anna Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 11 marca 2014 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję Wójta Gminy K. z dnia [...].07.2013 r. nr [...], 2. stwierdza, że wymienione decyzje nie mogą być wykonane w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł.
z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] utrzymano w mocy decyzję Wójta Gminy K. z dnia [...] lipca 2013 r. nr GOPS [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad osobą niepełnosprawną.
U podstaw podjętego rozstrzygnięcia legły następujące ustalenia.
W dniu [...] lipca 2013 r. K. S. złożył w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w K. wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego
w związku z opieką nad niepełnosprawnym od urodzenia, synem A. S.
W wyniku rozpoznania powyższego wniosku, organ I instancji decyzją z dnia [...] lipca 2013 r. odmówił wnioskowanego świadczenia. Powodem odmowy był fakt, iż K. S. prowadzi gospodarstwo rolne i z tego tytułu podlega ubezpieczeniu społecznemu w KRUS, co oznacza że nie jest osobą, która nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności. Na poparcie powyższego stanowisko organ powołał się na Uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego
z dnia 11 grudnia 2012 r. sygn. akt I OPS 5/12, w której wskazano, iż prowadzenie gospodarstwa rolnego stanowi negatywną przesłankę przyznania tej osobie świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie art. 17 ust. 1 w związku z art. 3 pkt 22 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 139, poz. 992 ze zm.).