Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 lutego 2014 r., sygn. I SA/Wr 2370/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Łoboda, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Borońska, Sędzia WSA Anetta Chołuj (sprawozdawca), Protokolant Sekretarz sądowy Anna Terlecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 lutego 2014 r. sprawy ze skargi A na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 9 września 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem postępowania jest skarga Powiatu L. (dalej jako: strona skarżąca), będącego następcą prawnym Zespołu Opieki Zdrowotnej w L.
w likwidacji (dalej jako: ZOZ) na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego w imieniu Ministra Finansów, z dnia 09 września 2013 r., nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
We wniosku z dnia 05 czerwca 2013 r. o wydanie interpretacji indywidualnej został przedstawiony stan faktyczny sprawy, zgodnie z którym w dniu 15 czerwca
2011 r. Rada Powiatu w L. przyjęła uchwałę nr XII/99/2011, w sprawie likwidacji ZOZ-u. W uchwale postanowiono, że koniec działalności medycznej ZOZ nastąpi w dniu 30 września 2011 r., natomiast czynności likwidacyjnych w dniu 31 grudnia 2014 r. Z dniem zakończenia działalności medycznej majątek ZOZ-u oraz jego pracownicy mieli zostać przejęci przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej (dalej jako NZOZ) utworzony przez Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w L. (dalej jako spółka). W podobny sposób miała być przekazana nieruchomość, należąca do skarżącego a pozostająca pod zarządem ZOZ-u.
Natomiast należności i zobowiązania likwidowanego ZOZ-u przejąć miała strona skarżąca według stanu określonego bilansem zamknięcia likwidacji.
Dla realizacji uchwały pomiędzy ZOZ a spółką zawarte zostały dwa porozumienia. W pierwszym z nich, z dnia 30 września 2011 r., strony uregulowały przejście pracowników ZOZ-u do nowego pracodawcy i przejęcie przedsiębiorstwa ZOZ-u, w tym urządzeń, sprzętu i środków medycznych a także dokumentacji dotyczącej ZOZ-u i jego pracowników. Porozumienie to nie zostało zrealizowane w całości. Spółka nie przejęła bowiem przedsiębiorstwa ZOZ-u a wchodzące w jego skład urządzenia zostały jej początkowo jedynie wydzierżawione a następnie sprzedane. Natomiast w drugim porozumieniu, z dnia 03 października 2011 r. wymienione wyżej strony porozumiały się co do przeniesienia obciążeń, wynikających z pożyczek