Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 lutego 2014 r., sygn. IV SA/Wa 1244/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Katarzyna Golat, Sędziowie sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak (spr.),, sędzia WSA Tomasz Wykowski, Protokolant sekr. sąd. Julia Durka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 lutego 2014 r. sprawy ze skargi A. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2013 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w O. ([...]) po rozpatrzeniu odwołania M. i Z. S. od decyzji Wójta Gminy O. z dnia [...] lutego 2013 r. w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie rozgraniczenia nieruchomości położonych w miejscowości U., pomiędzy nieruchomością oznaczoną nr ew. [...] stanowiącą współwłasność M. i Z. S., a nieruchomością sąsiednią o nr ew. [...], stanowiącą własność A. R. i przekazania sprawy z urzędu do rozpatrzenia w tym zakresie Sądowi Rejonowemu w O. na podstawie art. 138 § 2 kpa uchyliło zaskarżoną decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał na następujące ustalenia faktyczne i prawne.

Wójt Gminy O. decyzją z dnia [...] lutego 2013 r. umorzył powyżej opisane postępowanie administracyjne. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ pierwszej instancji wskazał, że czynności rozgraniczeniowe powyższych działek wykonał geodeta uprawniony J. S. i sporządził dokumentację geodezyjną. Postępowanie administracyjne nie doprowadziło do zlikwidowania sporu granicznego i zawarcia ugody, a strony nie przyjęły okazanych granic w żadnej z proponowanych wersji, nie ustalono przebiegu granicy w formie ustępstw oraz nie można było ustalić ostatniego spokojnego stanu posiadania.

Rozpatrując odwołanie M. i Z. S. od powyższej decyzji Samorządowe Kolegium Odwoławcze w O. wskazało, że zgodnie z art. 29 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2010 r., nr 193, poz. 1827 z późn. zm.) celem rozgraniczenia jest ustalenie przebiegu granic nieruchomości przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów. Rozgraniczeniu podlegają w miarę potrzeby wszystkie lub niektóre tylko granice nieruchomości z nieruchomościami przyległymi lub innymi gruntami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00