Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 20 lutego 2014 r., sygn. I SA/Sz 1227/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Sokołowska, Sędziowie Sędzia WSA Kazimierz Maczewski (spr.), Sędzia WSA Ewa Wojtysiak, Protokolant starszy sekretarz sądowy Lidia Maląg, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 20 lutego 2014 r. sprawy ze skargi Z. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia II raty podatku od nieruchomości oraz II raty podatku rolnego za 2012 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego Z. Z. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Sądu decyzją nr [...] z dnia 2 września 2013 r., po ponownym rozpatrzeniu sprawy z odwołania Z. Z. od decyzji nr [...] z dnia 13 lipca 2012 r. wydanej przez Burmistrza P. w sprawie odmowy umorzenia II raty podatku od nieruchomości dzierżawionej od Agencji Rolnej Skarbu Państwa oraz II raty podatku rolnego za rok 2012, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Szczecinie utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu podatkowego I instancji.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji oraz z akt sprawy wynika, że pismem z 16 maja 2012 r. Z. Z. zwrócił się do Burmistrza P. z wnioskiem o umorzenie zaległości podatkowych za 2012 r. - z tytułu II raty podatku od nieruchomości oraz II raty podatku rolnego.

Organ I instancji odmawiając wnioskowanego umorzenia zaległości podatkowych wskazał m.in., że na podstawie materiału dowodowego dostarczonego przez Podatnika dokonano analizy jego sytuacji finansowej, biorąc pod uwagę zarówno likwidację prowadzenia działalności gospodarczej, jak również oświadczenie Podatnika, iż będące w jego posiadaniu grunty na terenie gminy P. pozostają odłogowane. Organ podatkowy I instancji stwierdził, że brak było podstaw do uznania, iż w sprawie wystąpiły okoliczności, które należy uznać za ważny interes podatnika. Wskazał też, że dane dostarczone przez Podatnika są zbyt ogólnikowe, w szczególności w zakresie sfery dochodów jego i pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie osób. Spowodowało to brak możliwości ustalenia, czy uregulowanie podatku na rzecz organu podatkowego wpłynie negatywnie na jego egzystencję - co było przeszkodą uniemożliwiającą przyznania wnioskowanej ulgi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00