Orzeczenie
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 27 lutego 2014 r., sygn. I SA/Sz 1504/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Wojciechowska, Sędziowie Sędzia WSA Marzena Kowalewska (spr.), Sędzia WSA Alicja Polańska, Protokolant starszy sekretarz sądowy Lidia Maląg, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 27 lutego 2014 r. sprawy ze skargi L. Sz. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w B. na rzecz skarżącej L. Sz. [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu 29 września 2010 r. wpłynął do Izby Skarbowej Biura Krajowej Informacji Podatkowej wniosek L. S. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zastosowania zwolnienia z art. 4 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm. - zwaną dalej "u.p.s.d."). We wniosku tym został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Pierwotnie właścicielami lokalu mieszkalnego nr [...] położonego przy ulicy
[...] , stanowiącego odrębny przedmiot własności, byli dziadkowie Wnioskodawczyni. Po ich śmierci (babcia zmarła [...] r., dziadek zaś w roku [...] ) spadek, w skład którego wchodził wyżej powołany lokal mieszkalny nr [...], nabyła w całości w drodze dziedziczenia ustawowego ich jedyna córka, M. S., tj. matka Wnioskodawczyni. Po jej śmierci, w roku 1996 spadek w drodze dziedziczenia ustawowego nabyły: Wnioskodawczyni - L. S. w udziale ½ części w masie spadkowej i Jej dwie bratanice w udziałach po ¼ części. W skład spadku po M. S., oprócz lokalu mieszkalnego, wchodziły również inne przedmioty. Prawomocne stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej matce M. S. zapadło w roku 2003. Ze względu na przewlekłość postępowania w sprawie o dział spadku, Wnioskodawczyni wraz z mężem, R. S. wystąpiła na drogę sądową o zasiedzenie lokalu mieszkalnego. W roku 2008 Sąd prawomocnie stwierdził, że w przedmiotowym lokalu mieszkalnym Wnioskodawczyni wraz z mężem, R. S. nabyli przez zasiedzenie do majątku wspólnego udział wynoszący [...] części. Mąż Wnioskodawczyni obecnie nie żyje. Udziały we wspólnym majątku były równe. W tej sytuacji - zdaniem Wnioskodawczyni - należy uznać, że z mocy prawa po śmierci męża zachowała Wnioskodawczyni z tytułu zasiedzenia udział wynoszący [...] części tego lokalu. Udział zaś, jaki wcześniej przypadł Wnioskodawczyni z tytułu dziedziczenia tego lokalu, wynosił [...] części. Podatek z tytułu dziedziczenia po swojej matce, jak i mężu, Wnioskodawczyni już zapłaciła. Nadto Wnioskodawczyni wskazała, że udział [...] części, jaki zasiedziała wraz z mężem w lokalu, ustalono w oparciu o to, z jakiej fizycznie części tego lokalu korzystała wraz z mężem przez czas wymagany do zasiedzenia -[...] m ² z [...] m ² oraz, że obowiązek podatkowy z tytułu zasiedzenia powstał w
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right