Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 25 lutego 2014 r., sygn. II SA/Rz 1246/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Stanisław Śliwa Sędziowie WSA Krystyna Józefczyk SO del. Elżbieta Mazur - Selwa /spr./ Protokolant Sylwia Pacześniak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 12 lutego 2014 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; III. zasądza od Okręgowego Inspektora Pracy na rzecz strony skarżącej A. Sp. z o.o. kwotę 257 zł /słownie: dwieście pięćdziesiąt siedem złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

II SA/Rz 1246/13

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A. sp. z o.o. (dalej zwana jako Spółka) jest decyzja Okręgowego Inspektora Pracy z dnia [...] września 2013 r., nr [...], w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej.

Zaskarżone rozstrzygnięcie zostało wydane w oparciu o następujące okoliczności faktyczne i prawne: Po przeprowadzeniu kontroli przedsiębiorcy A. sp. z o.o. w dniach 6, 7, 11, 12, 13, 14, 18, 19, 21, 26 czerwca 2013 r. oraz 4 lipca 2013 r. - Inspektor Pracy wszczął postępowanie i decyzją z dnia [...] sierpnia 2013 r., nr [...], nałożył na Spółkę karę pieniężną w kwocie 3750, 00 zł.

W uzasadnieniu wskazał, że przedmiotem kontroli było m.in. przestrzeganie przez przedsiębiorcę obowiązków i warunków wynikających z przepisów ustawy o czasie pracy kierowców, ustawy o transporcie drogowym, oraz przepisów wspólnotowych dotyczących przewozów drogowych. Z ustaleń kontroli wynika, że pracownicy wykonują zadania związane z przewozami drogowymi na polecenie pracodawcy i zgodnie z jego wytycznymi. Pracodawca nie dokonywał regularnej analizy i kontroli w zakresie naruszeń kierowców, brak jest jakichkolwiek dokumentów potwierdzających ten fakt w stosunku do pracownika M. L. i R. P., a w stosunku do kierowcy W. U. nakładane przez pracodawcę kolejne kary porządkowe nie przyniosły oczekiwanego celu poprawy przestrzegania przepisów w zakresie czasu jazdy, czasu postoju, obowiązkowych przerw i odpoczynku kierowców. W związku z tym nie można mówić o zapewnieniu przez pracodawcę odpowiedniej organizacji i dyscypliny pracy kierowców w firmie A. sp. z o.o. Ponadto pracodawca nie okazał Inspektorowi Pracy do dnia zakończenia kontroli dowodów o nałożeniu kary porządkowej na pracownika przez pracodawcę lub kary za w/w naruszenia nałożonej przez inny uprawniony organ w stosunku do kierowców. Powyższe ustalenia wskazują, że kontrolowany podmiot nie zapewnia odpowiedniej organizacji i dyscypliny pracy kierowców oraz miał wpływ i godził się na powstanie naruszeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00