Wyrok WSA w Lublinie z dnia 7 lutego 2014 r., sygn. I SA/Lu 1288/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz, Sędziowie WSA Halina Chitrosz (sprawozdawca), NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk, Protokolant Sekretarz sądowy Julita Kula, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 7 lutego 2014 r. sprawy ze skargi W. P. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania - oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z dnia 24 września 2013 r., Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, że odwołanie od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 17 kwietnia 2013 r., znak: [...] określającej zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2007 r. z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych w kwocie 1.025.334,00 zł zostało wniesione z uchybieniem 14-dniowego terminu określonego w art. 223 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.
W jego uzasadnieniu podano, że od ww. decyzji pełnomocnik skarżącego złożył odwołanie z dnia 16 sierpnia 2013 r. wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do złożenia odwołania.
Podkreślając, że stosownie do treści art. 228 Ordynacji podatkowej, organ odwoławczy podejmuje czynności mające na celu ustalenie, czy odwołanie jest dopuszczalne, czy zostało wniesione w terminie oraz, czy spełnia wymagania określone w art. 222 Ordynacji podatkowej, co oznacza, że w przypadku ustalenia, że termin do wniesienia odwołania nie został dochowany nie może przystąpić do jego merytorycznego rozpatrzenia, a także, iż powyższy tryb postępowania nie zależy od niego, gdyż obowiązek taki wynika wprost z ustawy, Dyrektor Izby Skarbowej dodał, że zgodnie z art. 223 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał decyzję w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia, a nadto, że stosowne pouczenie w tej kwestii zawarte zostało w uzasadnieniu decyzji z dnia 17 kwietnia 2013r.