Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 lutego 2014 r., sygn. II SA/Gl 1410/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Iwona Bogucka,, Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Protokolant specjalista Ewa Jędrasik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 lutego 2014 r. sprawy ze skargi D. E. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie uprawnień do kierowania pojazdami oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu [...] r. pełnomocnik D.E., S.V. złożyła w jego imieniu wniosek o wydanie prawa jazdy, orzeczenie [...] z dnia [...] r. o braku przeciwwskazań lekarskich do kierowania pojazdami kat. B, kserokopię zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu obywatela Unii Europejskiej, kserokopię potwierdzenia zameldowania na pobyt czasowy pod adresem B. ul. [...] od dnia [...] r. do dnia [...] r. oraz kserokopię niemieckiego dowodu osobistego.
Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Starosta B [...] odmówił wydania D.E., obywatelowi [...] , prawa jazdy [...] . Decyzja wydana została na podstawie art. 11 ust. 1 pkt. 5 i art. 12 ust.1 pkt. 2, 3, 4, 5, art. 22 ust. 1 pkt. 2, 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. Nr 30, poz. 151 z późn. zm.) oraz § 6 ust. 1 pkt. 1 lit. d, e, ust. 3 Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 31 lipca 2012 r., w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. 2012, poz. 1005).
W uzasadnieniu organ I Instancji wskazał, że zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt. 5 ustawy o kierujących pojazdami, prawo jazdy jest wydawane osobie, która przebywa na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej co najmniej przez 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe albo przedstawi zaświadczenie, że studiuje co najmniej od 6 miesięcy. D.E. nie spełnił warunku przebywania na terytorium RP, nie wskazał również jakiego rodzaju więzi łączą go z naszym krajem. Nadto oświadczył w pkt. D wniosku o wydanie prawa jazdy, że nie został orzeczony w stosunku do niego zakaz prowadzenia pojazdów samochodowych, nie ma zatrzymanego prawa jazdy; nie ma cofniętego uprawnienia do kierowania pojazdami. Z dokumentów, które przekazał Centralny Urząd Komunikacji we [...] wynika jednak, że D.F. posiadający stałe miejsce zameldowania w [...] , miał już wydane niemieckie prawo jazdy, które zostało mu odebrane w związku z jazdą pod wpływem alkoholu. Strona niemiecka poinformowała również, że D.F. posiada prawo [...] , nr [...] , które zostało mu wydane z naruszeniem przepisów Dyrektywy Rady w sprawie praw jazdy (91/439/EWG). Zgodnie zaś z art. 11 ust. 4 Dyrektywy 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia [...] r., w sprawie praw jazdy (przekształcenia) (Dz. Urz. UR. L. 06.403.18), państwo członkowskie zobowiązane jest odmówić wydania prawa jazdy osobie, której prawo jazdy podlega ograniczeniu, zawieszeniu lub cofnięciu w innym państwie członkowskim.