Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 21 stycznia 2014 r., sygn. I SA/Wr 1827/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędziowie: Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Sędzia WSA Ewa Kamieniecka - sprawozdawca, Protokolant: Małgorzata Jakubiak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 21 stycznia 2014 r. sprawy ze skargi G.K. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 25 lipca 2013r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego I. uchyla zaskarżone postanowienie w pkt 2 (drugim), II. orzeka, że postanowienie wymienione w pkt I nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz skarżącego kwotę 357,00 (trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 19 listopada 2012 r. G.K. złożył do Naczelnika Urzędu Skarbowego w J. zarzuty w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego, wnosząc o umorzenie postępowań egzekucyjnych toczących się na podstawie szeregu wymienionych w piśmie tytułów egzekucyjnych (dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych za różne okresy w latach 2001 - 2006), uchylenie czynności egzekucyjnych oraz wstrzymanie postępowań egzekucyjnych.

W uzasadnieniu zarzutów zobowiązany wyjaśnił, że wszelka korespondencja organu egzekucyjnego kierowana była na adres przy ul. [...] w K. Jednakże lokal ten zobowiązany opuścił w 1992 r. i od wielu lat przebywa za granicą.

W takiej sytuacji organ egzekucyjny powinien na podstawie art. 138 Ordynacji podatkowej wystąpić do sądu z wnioskiem o wyznaczenie przedstawiciela dla osoby nieobecnej, ponieważ osobie nieobecnej organ egzekucyjny nie może skutecznie doręczać korespondencji. W sprawie nie mógł znaleźć zastosowania art. 149 Ordynacji podatkowej - doręczenie pełnoletniemu domownikowi, art. 150 Ordynacji podatkowej - przyjęcie fikcji doręczenia, jak również art. 146 Ordynacji podatkowej, przewidujący obowiązek powiadomienia organu podatkowego o zmianie adresu, skoro przed wszczęciem postępowania zobowiązany zdecydował się zamieszkać za granicą. Zastosowania nie mógł również znaleźć art. 147 Ordynacji podatkowej, przewidujący obowiązek ustanowienia w Polsce pełnomocnika do doręczeń. Ponadto ojciec zobowiązanego, J.K., odbierając korespondencję nigdy nie podejmował się oddania pisma synowi. Prowadzi to do nieważności wszelkich doręczeń, dokonywanych do rąk ojca. Ponadto niektóre zwrotne poświadczenia odbioru nie zostały prawidłowo wypełnione, brak jest bowiem zakreślenia sposobu doręczenia, brak jest daty i podpisu doręczającego. Zdaniem zobowiązanego nastąpiło przedawnienie zobowiązań podatkowych, ponieważ postępowania egzekucyjne nie zostały prawidłowo wszczęte

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00