Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 stycznia 2014 r., sygn. III SA/Wa 635/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz, Sędziowie Sędzia WSA del. Marek Kraus (sprawozdawca), Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Protokolant st. sekretarz sądowy Iwona Mazek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi T. z siedzibą na Białorusi na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości różnicy podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od grudnia 2010 r. do października 2011 r. oddala skargę
Uzasadnienie
1. Decyzją z dnia [...] maja 2012 r., nr [...] Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego W. określił T. z siedzibą na Białorusi (dalej: “Skarżąca") kwotę różnicy podatku od towarów i usług do zwrotu na rachunek bankowy za okres od grudnia 2010 r. do października 2011 r. w wysokości 0 zł.
Z uzasadnienia wynika, iż w dniu 16 stycznia 2009 r. Skarżąca złożyła w [...] Urzędzie Skarbowym W. zgłoszenie rejestracyjne VAT - R, na podstawie którego została zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Po rejestracji składała deklaracje dla podatku od towarów i usług VAT-7, w których wykazywała m.in. kwoty różnicy podatku od towarów i usług do zwrotu na rachunek bankowy.
Postanowieniem z dnia 8 grudnia 2011 r. nr 1436/PPI/4400/2011/298/ED wszczęto wobec Skarżącej postępowanie podatkowe w podatku od towarów i usług za okres od grudnia 2010 r. do października 2011 r.
Pismem z dnia 30 stycznia 2012 r., nr 1436/PPI/4400/2012/4/ED Naczelnik Urzędu Skarbowego wezwał Skarżącą do okazania rejestrów zakupu wraz z oryginałami faktur zakupowych (ewentualnych kserokopii umów, na podstawie których zostały one wystawione) za okres od grudnia 2010 r. do października 2011 r. Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego wezwał Skarżącą do złożenia wyjaśnień wraz ze stosowną dokumentacją potwierdzającą te wyjaśnienia.
Skarżąca w piśmie z 13 lutego 2012 r. wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na Białorusi, a faktycznym jej przedmiotem są usługi transportowo - spedycyjne. Skarżąca wykonuje przewozy międzynarodowe z UE do krajów WNP, jak również w odwrotnym kierunku. Spółka jest w posiadaniu ok. 160 pojazdów ciężarowych. Ponadto w trakcie wykonywania usługi transportu międzynarodowego, podczas tranzytu przez Polskę, Skarżąca korzysta z usług wspomagających, związanych bezpośrednio z wykonywaną usługą, tj. zakupu paliwa, reagenta AD BLUE, zakupu usług napraw, przeglądów, mycia pojazdów, itp. Natomiast zlecenia na przewozy otrzymuje od firm zachodnich, wschodnich i białoruskich zgodnie z warunkami zawartych umów. Skarżąca nie wyklucza przyjmowania bezpośrednich zleceń od kontrahentów z Polski. Na terenie Polski Skarżąca nie posiada magazynów i nie zatrudnia pracowników.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right