Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 30 stycznia 2014 r., sygn. II SA/Sz 599/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder, Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska, Protokolant starszy sekretarz sądowy Małgorzata Płocharska-Małys, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 30 stycznia 2014 r. sprawy ze skargi D. S. i E. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] r. nr [...], II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia niniejszego wyroku, III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżących D. S. i E. S. solidarnie kwotę [...] złote tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Prezydent Miasta, na podstawie art. 19 ust. 5, art. 21 ust. 1 i ust. 1a, art. 40 ust. 12 pkt 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 ze zm.), § 5 ust. 1 pkt 2 Uchwały Nr XXVIII/567/04 Rady Miasta Szczecin z dnia 8 listopada 2004 r. w sprawie ustalenia stawek opłat za zajęcie pasa drogowego, zgodnie z załącznikiem do Zarządzenia Nr 188/04 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 14 maja 2004 r. w sprawie opinii dotyczącej przebiegu przez Miasto Szczecin dróg wojewódzkich, wymierzył D.S. i E.S. karę pieniężną w wysokości [...] zł za zajęcie pasa drogowego drogi wojewódzkiej ul. [...] dz. nr [...], pod element obiektu budowlanego wchodzący w ww. pas drogowy o powierzchni [...] m2, bez zezwolenia zarządcy drogi w okresie od [...] r. do dnia [...] r.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że kontrola dokonana w dniu [...] r., wykazała zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi przez elementy obiektu budowlanego (wykusze), będącego własnością D. i E.S. Oględziny przeprowadzone w dniu [...] r. z udziałem E.S. potwierdziły funkcjonowanie wykuszy ww. budynku w granicach pasa drogowego, zaś pomiary geodezyjne wykonane w grudniu 2012 r. wykazały, że powierzchnia zajęcia wynosi [...] m2. Nadto, w toku postępowania wyjaśniającego organ uzyskał dokumenty w postaci: decyzji z dnia [...] o pozwoleniu na budowę, decyzji o pozwoleniu na użytkowanie oraz planu sytuacyjno-wysokościowego z naniesionym rzutem obiektu budowlanego. Na podstawie tych dokumentów organ wywiódł, że projekt budynku uzyskał decyzję o pozwoleniu na budowę, którą przesłano również do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Inwestycja została zrealizowana według projektu i został dokonany jej częściowy odbiór. Plan MPU z 29 lipca 2003 r. oraz decyzje o warunkach zabudowy dopuszczały wysunięcie poza obowiązującą linię zabudowy (wyłącznie powyżej 4,5 m nad poziomem chodnika) ryzalitów, wykuszy, gzymsu wieńczącego i studzienek przy oknach piwnicznych. Wyjaśnienia stron wskazywały, że budynek został odtworzony w harmonii z zabytkowym charakterem pierzei ulicy na podstawie archiwalnej dokumentacji i uzgodnień konserwatora miejskiego.