Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 grudnia 2013 r., sygn. II SA/Wr 442/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Dukiel Sędzia WSA Władysław Kulon- spr. Protokolant Asystent sędziego Malwina Jaworska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 4 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi Z. W. na postanowienie D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie ustalenia opłaty legalizacyjnej z tytułu budowy ściany oporowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu postanowieniem z dnia [...] r. nr [...] D. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego po rozpoznaniu zażaleń utrzymał w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w J. G. nr [...] z dnia [...] r. w przedmiocie ustalenia opłaty legalizacyjnej z tytułu budowy ściany oporowej na działkach [...] oraz [...] przy ul. M. w J. G.

Stan faktyczny i prawny sprawy, w której zapadło zaskarżone do Sądu postanowienie przedstawiał się następująco. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w J. G. (dalej - PINB), w dniu 27 kwietnia 2010 r. przeprowadził oględziny na terenie działek nr [...] i [...] przy ul. M. w J. G., w trakcie których stwierdził, że Z. W. w okresie od października 2008 r. do maja 2009 r. wybudował na wskazanych działkach żelbetową ścianę oporową o długości 15 m i wysokości od poziomu gruntu do korony 2 m. Czas realizacji ściany organ ustalił m.in. w oparciu o dokumentację fotograficzną przedłożoną przy piśmie z dnia 14 czerwca 2010 r. W ramach czynności wyjaśniających organ przyjął, że na rzecz Z. W. Prezydent Miasta J. G. w dniu [...] r. wydał decyzję nr[...] , którą udzielił pozwolenia na budowę muru oporowego na działce nr[...] . Organ nadzoru budowlanego przyjmując, że mur oporowy został zrealizowany na działkach [...] oraz [...], w sytuacji gdy pozwolenie dotyczyło tylko działki nr [...], a nadto roboty budowlane zostały wykonane przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, w dniu [...] r. wydał postanowienie nr[...], którym na podstawie art. 48 ust. 2 i 3 ustawy Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r., nr 156, poz. 1118 ze zm.) wstrzymał prowadzenie robót budowlanych dotyczących przedmiotowej ściany oporowej i nakazał Z. W. niezwłoczne zabezpieczenie korony ściany oporowej w celu wyeliminowania możliwości upadku z wysokości osób postronnych oraz przedstawienia w terminie do dnia 31 grudnia 2010 r. dokumentów w postaci ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, czterech egzemplarzy projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz zaświadczeniem, o którym mowa w art. 12 ust. 7 ustawy Prawo budowlane, aktualnym na dzień opracowania projektu i oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Rozpoznając zażalenie na powyższe postanowienie D. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej - D.) w dniu [...] r. wydał postanowienie nr[...] , którym stwierdził niedopuszczalność zażalenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00