Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 11 grudnia 2013 r., sygn. I SA/Wr 1334/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA - Henryka Łysikowska, Sędziowie: Sędzia NSA - Lidia Błystak, Sędzia WSA - Dagmara Dominik-Ogińska (sprawozdawca), Protokolant: Małgorzata Jakubiak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 grudnia 2013 przy udziale - sprawy ze skargi A spółki z o.o. z/s w Z. na interpretację indywidualną Ministra Finansów (Dyrektora Izby Skarbowej w P.) z dnia [...] lipca 2011r. nr [...] w przedmiocie: podatku od towarów i usług. I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. na rzecz strony skarżącej kwotę 457 (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. Postępowanie przed organem podatkowym.
1.1. Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna Ministra Finansów (Dyrektora Izby Skarbowej w P.; dalej: organ podatkowy) wydana na rzecz A sp. z o.o. (dalej: skarżąca/ Spółka) z dnia [...] lipca 2011r. Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: VAT) w zakresie opodatkowania usług magazynowych świadczonych na rzecz podmiotu zagranicznego.
1.2. We wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej strona przedstawiła następujący stan faktyczny: Spółka, zawarła ze spółką B (obecnie B; dalej: B) mającą siedzibę w Szwecji, "Umowę o usługi magazynowe", obowiązującą od dnia 1 stycznia 2009 r., na wykonywanie usług magazynowania towarów należących do Spółki. W tekście umowy Spółka określana jest mianem "Dostawca", co należy rozumieć jako dostawca usługi. Cel umowy został sprecyzowany w preambule: "Zgodnie z warunkami przedstawionymi w niniejszej umowie, Dostawca zobowiązuje się w imieniu B przyjąć, magazynować i ponownie dostarczyć produkty B; wyżej wymienione czynności będą dalej łącznie zwane Usługami Magazynowymi". Umowa zawiera między innymi następujące sformułowania:
Dostawca posiada odpowiednie warunki do świadczenia wymienionych usług na podstawie umowy najmu"; prawo własności do wszystkich materiałów obsługiwanych w ramach niniejszej umowy pozostaje przy B przed, w trakcie oraz po zakończeniu świadczenia usług magazynowych"; Dostawca zapewni powierzchnię magazynową nie mniejszą niż 250 m²; magazyn powinien być odpowiednio klimatyzowany w celu uniknięcia korozji; B dostarczy materiały transportem kołowym lub kolejowym na warunkach Incoterms CIP do siedziby Dostawcy. Dostawca przekaże materiał do dyspozycji B na warunkach FCA z siedziby Dostawcy oraz wystawi dokumenty przewozowe według wskazówek B; Dostawca ponosi odpowiedzialność i ryzyko za powierzone materiały, tj. od otrzymania materiału przychodzącego do momentu załadowania materiału wychodzącego; Załącznik 4 do umowy określający obowiązki proceduralne kontrahentów przy ruchu towarów jako jedną stronę wskazuje B, a jako drugą "Magazyn w Polsce, w Z.; punkt 8 umowy stanowi, że faktury VAT za usługę Spółka będzie wystawiać raz w miesiącu i wysyłać je na adres B w Szwecji;